Blockchain może wesprzeć Facebook w walce z fałszywymi wiadomościami?

Dodane przez | Świat

Facebook zmaga się nadal z falą krytyki w zakresie posiadanych przez siebie zabezpieczeń i wykorzystywania  przez niepowołane osoby i firmy danych osobowych osób, które posiadają konta w tej największej wirtualnej społeczności.

Kradzież danych, złośliwe reklamy i znienawidzone łańcuszki

Sprawa firmy Cambridge Analytica wywróciła do góry nogami spojrzenie na ten portal, jako miejsca całkowicie dla nas bezpiecznego. Niestety nadal kwitnie tutaj proceder osób i organizacji, które zakładając fałszywe konta, rozsyłają do osób z tej platformy społecznościowej tysiące fałszywych wiadomości.

Facebook stanął w związku z tym przed dużym wyzwaniem związanym z zabezpieczeniem przesyłanych wiadomości i transakcji, jakie odbywają się za pomocą ich platformy.

Działania władz tego serwisu społecznościowego znajdują się nadal pod szczególnym nadzorem władz amerykańskich i UE. Mark Zuckerberg został zobligowany do przedłożenia i wdrożenia takich zabezpieczeń, które nie dopuszczą do zmasowanych ataków i wykorzystywania danych osobowych, które miały wcześniej miejsce i były podstawą wybuchu afery wokół Facebooka.

Blockchain na ratunek społeczności?

Okazuje się, iż technologia blockchain może przyjść z pomocą tej największej społecznej platformie.

Mechanizmy działania blockchain mogłyby bowiem wesprzeć system funkcjonujący w ramach ochrony Facebooka przed tworzeniem oraz wykorzystywaniem fałszywych kont, które rozsyłają nieprawdziwe wiadomości do społeczności zgromadzonej w ramach tego serwisu.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż dzięki zasadom funkcjonowania blockchain, w tym kryptograficznego zastosowania algorytmów matematycznych, użytkownicy Facebook zostaliby objęci zwiększonym monitoringiem, który zapewniłby prawidłową ochronę przed wykradaniem ich tożsamości i rozsyłaniem w ramach niniejszej platformy fałszywych wiadomości, które naruszają standardy ochrony danych osobowych.

System mógłby monitorować i wyeliminowywać osoby, które są najczęściej zgłaszane przez społeczność w związku z tworzoną przez nich treścią. Taki monitoring pozwoliłby na eliminację wiadomości z nieuprawnioną reklamą, niechcianymi łańcuszkami, czy zawirusowanymi informacjami, które mogą odpowiadać za niszczenie lub kradzież naszych danych na posiadanych przez nas nośnikach cyfrowych.

Okazuje się bowiem, że zastosowanie technologii blockchain mogłoby realnie pomóc w analizie treści przesyłanej przez konkretnego użytkowania Facebooka. W sytuacji, gdy dana osoba produkowałaby treści fałszywe lub złośliwe na swoim osobistym koncie, wówczas można by zapobiec takiemu zachowaniu, m.in uczulając pozostałych użytkowników o jej złośliwych treściach pozwalając na zastosowanie blokad przed dostarczaniem im np. złośliwej formy reklamy. Blockchain mógłby bowiem typować tego typu osoby i „wyławiać” ich ze społeczności.

Wzmocnienie antyspamu

Obecnie na Facebooku już działa forma wersyfikacji crowdsourcing pełniąca rolę filtru antyspamowego, jednak wydaje się, że wraz z technologią blockchain i jej nieodwracalnością zapisu łańcuchów danego działania podejmowanego za pomocą tej technologii, można by stworzyć realnie najbezpieczniejsze narzędzie ochrony użytkowników.

Technologia blockchain jest bowiem odporna na manipulacje, a zastosowanie w niej zasad kryptograficznych mogłoby zapobiec dotychczasowym nadużyciom, które trawiły i trawią Facebook.

Last modified: 30 lipca 2018