Gdzie jest granica warunkująca potrzebę założenia działalności gospodarczej przy kryptowalutach

Dodane przez | Kryptowaluty, Prawo i Podatki, Wideo

Nasze doświadczenia dotyczącego tego, na co sądy zwracają uwagę pod względem materiałów dowodowych, tak samo jak organy skarbowe, to jest to czy osoba korzysta np z bota do tradowania, czy została zmieniona taryfa na prąd, czy kupowane są przez tę osobę licencje na wydobycie czy kopanie w chmurze, czy kupione zostały koparki do kryptowalut i w jakiej ilości. Pomijając wszelkie kwestie prawne, możemy mieć pewność, że w ostateczności sąd będzie zwracał uwagę właśnie na powyższe kwestie.

Przykładem może być korzystanie z bota, które również podlega pod działalność gospodarczą, ponieważ spełnione zostają warunki ustawowe, w tym przypadku jest to działalność ciągła mająca cel zarobkowy.

Nie jest to sytuacja wyjątkowa odnosząca się tylko do kwestii kryptowalut, wymóg działalności gospodarczej istnieje również w wielu zawodach klasycznych.

Warto pamiętać, że nawet w przypadku poniesienia straty, działalność związana z kryptowalutami, tradingiem czy wydobywaniem ma cel zarobkowy i na ten cel sąd będzie zwracał uwagę, jednakże jeśli dla kogoś nie jest to główne bądź jedyne źródło zarobków, można postrzegać to jako działalność sporadyczną nie mającą cech działalności gospodarczej. W tym wypadku głównym zajęciem takiej osoby jest coś zupełnie innego ale używając bota czy tradując ta osoba wykazuje pewną znajomość tematu dlatego należy zachować szczególną ostrożność w podobnych działaniach.

Ogólnie rzecz ujmując – nie jesteśmy w stanie dokładnie określić kiedy w Twoim przypadku powinniśmy założyć działalność gospodarczą, ponieważ każda sytuacja musi być rozpatrzona indywidualnie.

Last modified: 9 sierpnia 2018