Czy muszę się rozliczać z giełd zagranicznych kryptowalut

Dodane przez | Kryptowaluty, Prawo i Podatki, Wideo

O ile kwestia handlu kryptowalutami na polskich giełdach jest nam już znana i wiemy, że trzeba się z tego rozliczać, o tyle temat giełd zagranicznych to wciąż dla wielu osób pytanie otwarte.

Jak więc wygląda sytuacja w przypadku, kiedy handlujemy na giełdzie zagranicznej?

Polski urząd skarbowy nie zawsze wie o wszystkich zawieranych zagranicznych transakcjach giełdowych, w związku z czym może się wydawać, że lepiej jest nic nie wykazywać. Problemy wynikają zazwyczaj, kiedy próbujemy spieniężyć swoje zyski i nabyć za nie dobra; zaczynamy wówczas żyć na wyższej stopie i wtedy pojawiają się pytania organów skarbowych o to, skąd wzięliśmy na to pieniądze? Organ skarbowy wszczyna kontrolę i zaczyna się badanie naszych zysków a my możemy nie być w stanie wykazać skąd one się wzięły, lub będą budziły na tyle daleko idące wątpliwości, że organ skarbowy może zwrócić się bezpośrednio do podmiotów i usługodawców by uzyskać historię transakcji.

Jeśli okłamiemy urząd skarbowy, narazimy się na poważne konsekwencje. Oczywiście pozostaje kwestia tego, czy te giełdy wydadzą informacje o swoich użytkownikach ale trzeba zauważyć, że Polska ma podpisane umowy o wymianie informacji z wieloma krajami na świecie. Załóżmy, że rozliczyliśmy się nierzetelnie lub wykazaliśmy tylko to, co chcieliśmy a w czasie kontroli zeznania podatkowego zostanie wykazane, że wartość dóbr które posiadamy przekroczyła nasze zyski. Zostaniemy wtedy ukarani 75% podatku od nieujawnionych źródeł przychodu a nasze dobra mogą przepaść.

Czy warto się na to narażać?

Uważamy zatem, że zdecydowanie lepiej jest wykazywać swoje źródła przychodu.

W przypadku, gdy na giełdzie, na której handlujemy nie jest zachowywana historia, radzimy prowadzenie dziennika transakcji i ściąganie tej historii na bieżąco, którą również można zabezpieczyć notarialnie aby nie było podejrzeń o preparowanie dowodów na potrzeby kontroli skarbowej. Jeżeli nie mamy żadnych danych ale jesteśmy w stanie przynajmniej orientacyjnie i w przybliżeniu określić wartości naszego przychodu, to wykażmy to choćby w ten sposób, niż na zasadzie nie wykazywania niczego.

Last modified: 13 września 2018