Kto odprowadza podatek w przypadku korzystania z kantoru

Dodane przez | Kryptowaluty, Prawo i Podatki, Wideo

Pytanie dotyczy przelewu bitcoinów na swoje konto bankowe za pomocą kantorów pośredniczących – jeśli robimy transakcję i wpłacamy kryptowalutę do firmy, która przemieni ją na złotówki i wyśle mi je na moje konto – czy to my mamy obowiązek podatkowy czy owa firma?

Niestety, w tym wypadku wszystko ciąży na nas, ponieważ to my dokonaliśmy tej transakcji a obowiązek podatkowy powstał w momencie, kiedy przemienialiśmy kryptowalutę na walutę tradycyjną (bądź też na inną kryptowalutę) i wówczas to my musimy zapłacić podatek. Firma pośrednicząca ma swoje obowiązki ale nie wpływa to w żaden sposób na nas.

W przypadku, kiedy pożyczamy komuś pewną kwotę w walucie tradycyjnej a pożyczkobiorca oddaje nam dług w postaci kryptowaluty, obowiązek podatkowy powstaje po obu stronach. Pożyczkobiorca płaci podatek od czynności cywilnoprawnych, natomiast my – jeśli pożyczka była oprocentowana – musimy zapłacić podatek dochodowy, a gdy pożyczka była nieoprocentowana, uzyskujemy nieodpłatne świadczenie co również wiąże się do dodatkowymi obowiązkami z naszej strony

Więcej w wideo

Last modified: 3 października 2018