Szwecja przymierza się do wyemitowania narodowej kryptowaluty?

Dodane przez | Świat

Szwecja, jako wysoko rozwinięty kraj skandynawski nie korzysta z medialnego szumu i w spokoju realizuje plan swoich działań w obszarze unowocześniania działalności finansowej. W mediach co jakiś czas pojawią pojedyncze pogłoski, że Szwedzi przygotowują się do emisji własnej kryptowaluty e-Korona. Czy Szwedzi wypuszczą w obieg narodową kryptowalutę?

Młodzi Szwedzi wychodzą naprzeciw wirtualnym pieniądzom

Dla młodych Szwedów użytkowanie kart kredytowych i dokonywanie płatności telefonem komórkowym to czynności codzienne i powszechne, które nie stanowią dla tego nowoczesnego społeczeństwa żadnych problemów. Szwecja jest jednym z państw przodujących w zakresie stosowania obrotu i płatności bezgotówkowych na świecie. Gotówka jest tam stopniowo usuwana z życia powszechnego.

E-Korona

Kraj ten może wobec powyższego podjąć trud zastąpienia tradycyjnej waluty, walutą wirtualną, bowiem społeczeństwo szwedzkie jest na to po prostu gotowe. Eksperci z banku HSBC przygotowali wstępną analizę, z której wynika, iż narodowa kryptowaluta miałaby realną szansę na zafunkcjonowanie w szwedzkim społeczeństwie już za około 4 lat i zostałaby dobrze przyjęta.

 Jedyną przeszkodą, na jaką ten pomysł trafić może, są obecne szwedzkie przepisy w zakresie prawa finansowego. Mając jednak na uwadze sprawne funkcjonowanie tego kraju, nie wydaje się by stanowiło to dla władz w Sztokholmie znaczący problem, albowiem wprowadzenie stosownych zmian w ustawodawstwie nie jest w tym kraju zaporą nie do przejścia. Szwedzi w razie podjęcia prac nad narodową kryptowalutą usankcjonują jej byt prawny.

Szara strefa

Niestety tam, gdzie pojawią się dobre inicjatywy, czasami pojawią ludzie o kryminalnych zakusach. Firma Krypotonex Research Group (KRG) widząc zainteresowanie przyszłą narodową walutą wirtualną wprowadzała swoich odbiorców w błąd, bowiem pomimo braku informacji ze strony rządu o wyemitowaniu i wprowadzeniu na rynek walutowy szwedzkiej narodowej kryptowaluty, wprowadzała potencjalnych inwestorów w błąd, twierdząc, iż jest jedynym dystrybutorem e-Korony.

Są to oczywiście fake newsy, które miały za zadanie stworzyć imitację profesjonalnego serwisu, który miałby być poświęcony obrotowi kryptowalut, niestety portal ten był łudząco podobny do Coindesk, nosząc nazwę Coinvest, wykorzystując loyaut słynnego amerykańskiego serwisu CNN.

Nieświadomy klient płacili prowizję, za rezerwację e-Korony. Niestety takie działania oszustów opierają się na wyłudzaniu od klientów prowizji, które z mocy prawa w żadnym wypadku nie są im należne, albowiem na razie waluta szwedzka nie znajduje się w obrocie prawnym. Organy ścigania w Szwecji monitorują już tę sprawę, a w mediach pojawiają się ostrzeżenia przed działalnością takich firm.

Szwecja jest za postępem technologicznym w zakresie finansów

Pomimo takich problemów, Szwedzi nie zamierzają rezygnować ze swoich pomysłów w zakresie finansów, albowiem krytpowaluty mogą zastąpić tradycyjną walutę i pozwolić na dalszy rozwój tego kraju.Oczywiście temat jest obecnie traktowany jako środek do ewentualnego wsparcia już istniejącego systemu monetarnego, jednakże technologia branży kryptowalutowej, jaką jest blockchain jest już masowo stosowana przez państwa i stała się dobrą wizytówką dla kryptowalut.

Obecnie w Europie i na Świecie również inne kraje są żywo zainteresowane stworzeniem narodowej waluty wirtualnej, np. Anglia, Rosja czy Wenezuela.Świat zaakceptował wirtualne waluty i decydenci mają świadomość, że ten rodzaj waluty stanie się za kilka- kilkanaście powszechnym środkiem płatniczym.

 

Last modified: 10 września 2018