Jak zabezpieczyć prawnie swój biznes przy kopalniach kryptowalut?

Dodane przez | Polska, Pomoc prawna, Prawo

Zainwestowałeś sporo pieniędzy w zakup sprzętu i powierzyłeś kopalni swoje koparki celem wydobycia waluty wirtualnej? Liczyłeś na spory zysk i bezproblemową obsługę? Niestety kopalnia wypłaca Ci urobek z opóźnieniem, znajomi ze świata kryptowalut podsyłają Ci informację, że spory właścicieli kopalni mogą ją pociągnąć na dno a wraz z nią i Twoje pieniądze. Orientujesz się, że brak umowy z kopalnią to brak odpowiednich gwarancji biznesowych.

Jak zabezpieczyć zatem swój interes przy kopalniach kryptowalut, aby inwestycja nie okazała się ciasną klatką frustracji finansowych?

To realne problemy wielu inwestujących, przykładem może być jedna z większych kopalni działająca na terenie Polski, posiadająca maszyny klientów w kilku miejscowościach, która nie spełnia niestety na dzień dzisiejszy oczekiwań klientów i ze znaczącym opóźnieniem dokonuje transferu środków dla swoich kontrahentów.

Umowa dźwignią bezpiecznego inwestowania

Przy wyborze kopalni ludzie zazwyczaj kierują się ceną, jednak jak pokazuje doświadczenie – tanio nie zawsze oznacza dobrze. Z uwagi na zabezpieczenie naszych interesów z punktu widzenia prawa, podatków oraz księgowości ważnymi aspektami są prawidłowo i korzystnie sformułowane warunki umowy z kopalnią.

Warto zadbać o taki zakres, jak możliwość wypowiedzenia umowy, zabezpieczenie własności koparek, w tym łatwy i nieskrępowany dostęp do nich, a także ich oznakowanie, aby nie mogło dojść do pomyłki we własności sprzętu. Najlepiej nadając im indywidualny charakter, co warto również określić w warunkach umowy.

Decydującą kwestią jest również kondycja finansowa kopalni, w tym wielkość kapitału zakładowego spółki, która jest właścicielem kopalni, a także fakt gdzie firma jest zarejestrowana, oraz gdzie fizycznie znajduje się sprzęt. Dużym udogodnieniem dla inwestora jest również sytuacja, gdy otrzymujemy podgląd on-line (np. poprzez CRM) do ilości wydobywanych kryptowalut, bądź przynajmniej w tym wymiarze cykliczne raporty. Pozostawmy możliwość wyboru kopania danej kryptowaluty po naszej stronie, określając ten zakres i warunki w umowie.

Oczywiście nie można również zapomnieć o kosztach za prąd, który jest zużywany wręcz w ogromnych ilościach w kopalniach – warto określić umową, kto będzie ponosił koszty rachunków i w jakim zakresie procentowym będą one rozłożone na strony umowy oraz jakie zasady będą regulowały te szczegóły w przypadku naszych koparek.

Pamiętajmy również, że karty graficzne mają określoną żywotność, a zatem zwróćmy uwagę, jak przechowywany jest nasz sprzęt i jakie warunki ich pracy proponuje nam wybrana kopalnia. Uregulowanie w umowie takiej problematyki, jak powierzchnia zajmowanego pomieszczenia, budowa i zabezpieczenie instalacji elektrycznej, chłodzenie – wentylacja i klimatyzacja, czy w końcu instalacja sieciowa, powinna stanowić podstawowy zakresem umowy, albowiem te aspekty również wpływają znacząco na generowanie naszego zysku, a brak zdefiniowania ww. kwestii może okazać się zabójstwem dla naszego sprzętu i naszych pieniędzy. Zatem gwarancje i bezpieczeństwo pracy koparek warto określić na „papierze”. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Nadto, zainwestowanie środków w kopalnie predysponuje nas, z punktu widzenia prawnego oraz podatkowego, do założenia działalności gospodarczej, ponieważ działalność wykonywana w sposób ciągły oraz zorganizowany stanowi o przymiocie, który wyróżnia ten sposób funkcjonowania generujący zyski do naszego majątku.

Pamiętajmy, że wydobywanie walut cyfrowych w ramach działalności gospodarczej nakłada na nas obowiązki odprowadzenia składek ZUS oraz ewidencjonowania obrotu kryptowalutami, warto zatem zabezpieczyć naszą firmę odpowiednio skonstruowanymi zapisami w umowie z kopalnią, tak aby ewentualne problemy właścicieli kopalni nie spowodowały negatywnych skutków, które mogą przysporzyć nam kontrolę krzyżową z urzędu skarbowego, czy też przemiłych Pań z ZUS-u.

W sytuacji, gdy posiadasz szereg wątpliwości natury prawnej dotyczących umowy z kopalnią, skontaktuj się z nami, albowiem analizujemy umowy i redagujemy je zgodnie z twoimi potrzebami, badamy własność oraz pochodzenie sprzętu, a także pomagamy w rozwiązywaniu szeregu innych problemów odnoszących się do inwestycji związanych z obrotem kryptowalutami.

 

 

Last modified: 16 kwietnia 2018