Co zrobić w przypadku nieuczciwości kopalni w której kopiemy kryptowaluty?

Dodane przez | Kryptowaluty, Prawo i Podatki, Wideo

Okradła Cię kopalnia?

Załóżmy sytuację, w której osoba kupuje koparkę i oddaje ją do zewnętrznej kopalni, aby ta ją obsługiwała oraz zgodnie z umową płaciła urobek z tego tytułu. Co w przypadku, kiedy kopalnia przestani płacić i będzie problem aby się skontaktować z kopalnią lub jej właścicielem?

W takiej sytuacji warto działać równolegle: z jednej strony próbować skontaktować się z właścicielem i starać się zawrzeć ugodę, na podstawie której ten sprzęt zostanie wydany a z drugiej strony trzeba działać prawnie.

Jeśli trzymamy sprzęt w kopalni, warto kontrolować jej posunięcia – w przypadku wywożenia sprzętu trzeba zawiadomić policję o możliwości popełnienia przestępstwa. Na gruncie prawnym powinniśmy zweryfikować, jakie mamy podstawy do wypowiedzenia umowy – czy można ją wypowiedzieć  na podstawie postanowień, czy też trzeba się zwrócić do zasad ogólnych, tj wypowiedzieć umowę z powodu nienależytego wykonywania zobowiązań.

Co po wyczerpaniu drogi przedsądowej?

Po wyczerpaniu drogi przedsądowej, czyli wypowiedzeniu umowy wraz z wezwaniem do zwrotu koparek, możemy wnieść pozew o wydanie sprzętu. Ważne jest aby równocześnie złożyć wniosek o zabezpieczenie, który – jeśli zostanie uwzględniony – będzie skutkował tym, że komornik zabezpieczy ten sprzęt na czas trwania procesu. Po uprawomocnieniu wyroku będziemy mogli mieć pewność, że te koparki zostaną nam przekazane.

 

Last modified: 9 sierpnia 2018