Blokady kont bankowych, jak i tematyka rachunków w przypadku działalności w branży kryptowalut stale znajduje rozwinięcie w ramach materiałów dostępnych na kryptoprawo. Zresztą nie bez powodu, gdyż regularnie pojawiają się nowe sprawy, które pozwalają wskazać zupełnie nowe detale w tym zakresie. Przykładem będzie ostatni wpis, który dotyczy coraz częstszych sytuacji, w których blokady są uchylane. W tym artykule z kolei poruszymy kwestię pism, które mBank wysyła swoim klientom. Co zawierają takie dokumenty? Czym skutkuje podpis, a czym może grozić jego brak? Więcej na ten temat dowiesz się właśnie w tym artykule.
W ostatnim czasie instytucja bankowa przesyła klientom świadczącym usługi w zakresie walut wirtualnych wiadomości dotyczące konieczności podpisania oświadczenia, że nie będą oni wykonywać działalności, o której mowa w Ustawie AML. Konkretniej chodzi o m.in. wykonywanie transakcji na kryptowalutach. Brak wypełnienia takiego dokumentu wedle informacji bezpośrednio od pracowników banku ma spowodować wypowiedzenie rachunku. Z tego względu część osób prowadzących kantory kryptowalut decyduje się na podpis w celu utrzymania rachunku bankowego. Przykład takiej wiadomości znajduje się poniżej:
Brak podpisu skutkuje zamknięciem konta. Wtedy możliwe jest złożenie pozwu przeciwko mBankowi. W ostatnim czasie coraz częściej wygrywamy takie sprawy, gdyż sądy jednoznacznie stwierdzają, że nie można wypowiedzieć rachunku wyłącznie ze względu na to, że właściciel korzysta z walut wirtualnych. Więcej o przyczynach negatywnego nastawienia banków do kryptowalut dowiesz się w artykule pod tym linkiem. Oświadczenia są czymś często stosowanym przy otwieraniu konta i ułatwiają zakończenie współpracy z danym klientem, jeśli ten zamierzasz świadczyć usługi związane z kryptowalutami. Jeśli zdecydujesz się złożyć podpis – nie grożą Ci żadne inne konsekwencje poza wypowiedzeniem. Dotyczy to również kar umownych, które nie są z tego powodu w żaden sposób wymierzane. Z treścią oświadczenia możesz zapoznać się poniżej:
Od pewnego czasu sądy wydają decyzje korzystne z perspektywy osób, którym wypowiada się rachunki bankowe. Przykładem jest m.in. postanowienie dostępne w wpisie pod tym linkiem. Na ten moment linia orzecznicza w nadal się kształtuje, ale zauważamy jednak, że nasze działania mają pozytywny wpływ na kierunek, w którym się rozwija. Rezultatem jest m.in. powyższa sprawa w moim poprzednim artykule, w której sąd postanowił o nieprzerwanym prowadzeniu wypowiedzianego rachunku.
Proponuję w tym aspekcie, abyś skontaktował się ze mną mailowo. Prowadzę współpracę z szerokim spektrum klientów świadczących usługi w branży walut wirtualnych. Jeśli masz wątpliwości w zakresie transakcji na krypto w przypadku poszczególnych banków – napisz do mnie wiadomość. Umówimy się na spotkanie lub postaram się w odpowiedzi zasugerować Ci możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Maciej Grzegorczyk