Czy można płacić podatki za granicą i jak to robić

30 lipca 2018

Wiele osób sfrustrowanych prowadzeniem działalności i płaceniem podatków w Polsce zadaje pytanie, czy możliwe jest płacenie podatków za granicą a jeśli tak, to jak to robić?

Oczywiście jest to możliwe i jest to związane z tak zwaną instytucją rezydencji podatkowej. Jeśli chcemy zacząć płacić podatki poza granicami naszego kraju jako osoba fizyczna, z wypłaty dywidend czy też innych wynagrodzeń musimy spełnić wymogi rezydencji kraju w którym chcemy się rozliczać.

Więcej w wideo

Kiedy nie jesteśmy rezydentem podatkowym w Polsce?

Rezydentem podatkowym w Polsce nie jesteśmy wówczas, gdy występuje brak centrum interesów gospodarczych oraz osobistych a także nie przebywanie na terenie Polski przez okres więcej niż 183 dni w ciągu roku. Co ciekawe, nawet przebywając i pracując na terenie innego kraju ale zjeżdżając na weekendy czy święta do Polski, urząd skarbowy może uznać, że centrum naszych interesów życiowych znajduje się w Polsce i wciąż tutaj będziemy opodatkowani.

Kiedy my przeprowadzamy zmianę rezydencji podatkowej, opieramy się na trzech poziomach i każdy może wybrać, jaką skalę bezpieczeństwa chce posiadać. Dla przykładu, w przypadku najwyższej skali bezpieczeństwa, jeśli osoba chce zmienić rezydencję podatkową na jakiś kraj, to w imieniu tej osoby co drugi czy trzeci dzień ktoś odbija kartę w lokalnej siłowni czy kupuje bułki w osiedlowym sklepie. Jest to działanie w celu posiadania jak największej dokumentacji w ewentualnym postępowaniu przed organami skarbowymi. Jest to oczywiście bardzo daleko idąca ostrożność, ale warto zauważyć, że organy skarbowe mają coraz więcej narzędzi, aby sprawdzić daną osobę i nie ograniczają się już tylko do facebooka i zamieszczonym na nich zdjęć – czy mamy ich więcej z Polski czy zza granicy, i to naprawdę się zdarza. Jest zbierany materiał dowodowy i osoba, która ma interes w tym aby zmienić swoją rezydencję podatkową i wykazać to przed urzędem, musi ten materiał mieć jak najbogatszy.

Jak zmienić rezydencję podatkową i płacić podatki za granicą?

W krajach o dużej restrykcji podatkowej, jak np. Polska bardzo łatwo jest się “zaczepić” o rezydencję: wystarczy przez 183 dni w roku przebywać w Polsce oraz mieć tutaj centrum interesów życiowych. W przypadku bardziej liberalnych krajów, jak Cypr czy Malta, wiąże się to już z jakimiś dodatkowymi wymogami, które trzeba spełnić.

Cypr potwierdza rezydencję po dwóch latach – składamy deklarację, że chcemy zostać rezydentem, jesteśmy monitorowani czy spełniamy wszystkie wymogi i po dwóch latach tę rezydencję otrzymujemy lub też nie.

Znacznie lepiej wygląda sytuacja na Malcie – jeżeli spełnimy wymagania, które są tam określone, a nie należą one do zbyt wygórowanych, dostajemy taką rezydenturę “od ręki”.

Istnieje jeszcze koncepcja spółki na Malcie z rezydencją podatkową w Bułgarii. Jest to o tyle ciekawa sytuacja, że w Bułgarii jeśli otrzymujemy dochody z zakresu działalności gospodarczej położonej w innym kraju niż Bułgaria, są one zwolnione z podatku, czyli innymi słowy byłoby to oprocentowanie 5% spółki maltańskiej i 0% w rzeczywistości jako osoba fizyczna w Bułgarii. Zwróćmy uwagę, że Bułgaria jest tanim krajem.

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu opodatkowania, wszystko jest “szyte na miarę” w zależności od potrzeb konkretnych osób. Z każdym przypadkiem mierzymy się indywidualnie

 

Autor: Maciej Grzegorczyk