Zarobiłeś na kryptowalutach, ale nie wiesz jak się z tego rozliczyć? Wbrew pozorom wielu klientów zgłasza się do mnie z wątpliwościami w tym zakresie. W szczególności dotyczy do osób, które osiągnęły większe zyski związane z krypto w ostatnim roku. Powstanie przychodu w tej materii powoduje następnie konieczność wywiązania się z należności podatkowych. W tym artykule dowiesz się w jaki sposób prosto i szybko wykonać rozliczenie kryptowalut!
Co roku klienci zwracają się do mnie z zapytaniem o szybkie rozliczenie kryptowalut. Mam dla Was doskonałą wiadomość – w 2022 będzie naprawdę łatwo. Jeśli zarobiłeś dużo na krypto, to pewnie zastanawiasz co z tym wszystkim zrobić. W tym aspekcie jednym z lepszych rozwiązań jest skorzystanie z dedykowanej aplikacji. Znajdziesz ją w poniższym linku.
Cryptiony.com – KLIKNIJ TUTAJ (z podanym linkiem zakup pakietu jest tańszy!)
Z pomocą Cryptiony możesz wygenerować darmowy raport podatkowy, jeśli Twoja sytuacja jest prosta. Wystarczy, że używałeś ograniczonej ilości giełd i wykonywałeś mało transakcji krypto do walut FIAT. W przypadku gdy robiłeś większą liczbę transakcji na walutach wirtualnych, to nie będzie to żadną przeszkodą.
W momencie, gdy liczba takich operacji lub wykorzystywanych giełd jest znaczna – konieczne jest skorzystanie z pakietu płatnego w ramach Cryptiony. Pamiętaj, że z podanym wyżej linkiem jest tańszy! Nic jednak nie przeszkadza Ci, aby również przygotować taki raport we własnym zakresie. Ponadto w takiej sytuacji możesz zgłosić się do mnie lub naszego biura księgowego – pomożemy Ci z rozliczeniem!
Przede wszystkim nie każda kryptowaluta to waluta wirtualna. Niestety, ale polskie ustawy niejednokrotnie wykorzystują taki termin waluty wirtualnej. Oznacza to, że jeśli kupujesz dany token, to nie zawsze będzie on wchodził w prawne rozumienie tej definicji. Niestety będzie on również rozliczany w zupełnie inny sposób.
Konieczne jest wskazanie, że przychód to nie tylko sprzedaż kryptowalut, ale również zamiana na towar bądź usługę. Ponadto trzeba również wspomnieć o tym, że koszty uzyskania przychodu to wyłącznie koszty poniesione w związku bezpośrednio z zakupem lub sprzedażą. Organy stawiają tutaj szczególny nacisk na bezpośredniość, ale mimo to jednak spotykam się z bardzo różnymi interpretacjami skarbowymi. Przykładem będą koparki kryptowalutowe i podatki. Wedle organów zakup maszyn nie powinien być zaliczany do kosztów, jednak przy odwołaniu się sądy administracyjne przyznają tutaj słuszność po stronie podatnika.
Pierwszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z darmowego lub płatnego pakietu w ramach Cryptiony. Jeśli jednak nie jesteś przekonany do aplikacji i nie wiesz jak samodzielnie przygotować raport związany ze swoimi zyskami – skontaktuj się ze mną! Zajmę się formalnościami za Ciebie i zapewnię Ci dostęp do szkolenia KryptoAML, które pozwoli Ci przyswoić podstawowe zagadnienia, a także uzupełnić braki. Umówmy się na spotkanie i doprecyzujmy szczegóły! Zapraszam do kontaktu!
Autor: Maciej Grzegorczyk