W ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzmożonym składaniem donosów przez pewną osobę z polskiego Internetu do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na ten moment UOKiK wyróżnia się jako jedna z najbardziej aktywnych instytucji rządowych kontrolujących branżę krypto, o czym nieco więcej możesz przeczytać w moim poprzednim wpisie. Zasadniczo w większości przypadków wspomniane zawiadomienia dotyczą kwestii, mogących nosić znamiona naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Na czym to polega? Jakie jest stanowisko UOKiKu w tej sprawie? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
UOKiK prowadzi w zasadzie najwięcej spraw związanych z kryptowalutami. Obecnie z uwagi na napływające zawiadomienia w stosunku do różnych podmiotów, zgłosiło się do nas wielu Klientów, odnośnie do których prowadzone są postępowania wyjaśniające. Polegają one m.in. na wysyłaniu zapytań dotyczących przedmiotu prowadzonej działalności. Jedna ze spraw związana była ze sprzedażą szkoleń i doradztwem inwestycyjnym w zakresie walut wirtualnych. Należy jednak podkreślić, że w żadnym z przypadków nie dochodziło do tego, by ktoś pobierał pieniądze na zarządzanie. Mowa tutaj o tym, że przy sprzedaży określonego towaru lub usługi nie oferowano, że w zamian za środki kupujący otrzyma procentowy udział w przedsięwzięciu, dzięki któremu możliwe będzie pomnożenie zysków. Ponadto w kwestii rynkowości – ceny szkoleń były standardowe i nie odbiegały od przyjętych w tym zakresie norm.
UOKiK po przeprowadzeniu postępowań stwierdził, że jeśli konsumenci otrzymali szczegółowe informacje na temat produktu lub usługi, którą nabywają, a ponadto nie dochodzi do zarządzania środkami, a Klienci nie składają w tym zakresie żadnych skarg – zgodnie ze stanowiskiem organu nie mamy tutaj do czynienia ze zbiorowym naruszeniem interesów konsumentów. W naszej opinii organy powinny skupiać się na tropieniu poważnych oszustw niż tracić czas na rozpatrywanie zawiadomień na firmy prowadzące działalność kryptowalutową, która spełnia wszystkie wymagane w tym zakresie normy. Kwestie związane ze wzmożeniem ewentualnych kontroli mogą pojawiać się dopiero po wejściu w życie Rozporządzenia MiCA w 2024 roku. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule pod tym linkiem. Natomiast poniżej załączam do wglądu skan postanowienia wydanego przez Prezesa UOKiK w tej sprawie:
W takim przypadku proponuję Ci, abyś skontaktował się ze mną mailowo. Obecnie prowadzimy w tym zakresie regularną współpracę z przedsiębiorcami z rynku walut wirtualnych. Wystarczy, że w treści maila opiszesz mi szczegółowo informacje dotyczące stanu faktycznego oraz w razie potrzeby dostarczysz niezbędną dokumentację. Ze swojej strony postaram się zasugerować możliwe jak najkorzystniejsze rozwiązanie Twojej sytuacji. W razie potrzeby zorganizujemy spotkanie, aby wspólnie omówić dalsze kroki postępowania. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – zapraszam do kontaktu.
Autor: Maciej Grzegorczyk