Branża aktywów cyfrowych na przestrzeni kilku ostatnich lat stała się jednym z popularniejszych kierunków inwestycyjnych. Zainteresowanie kryptowalutami oznacza, że coraz większa liczba osób dokonuje transakcji z ich wykorzystaniem, a także świadczy usługi pośrednictwa. Przykładem takiej działalności są m.in. kantory kryptowalut, które pozwalają na wymianę walut FIAT na krypto i odwrotnie. Rozwój branży oznacza również opracowywanie nowych przepisów regulujących obrót aktywami cyfrowymi – w szczególności na poziome instytucji unijnych. Co może zmienić się w prawie dotyczącym kryptowalut? Dowiedz się więcej właśnie w tym artykule!
Na ten moment kierując się stanem poszczególnych projektów ustawodawczych nie da się jednoznacznie określić, jaką ostatecznie przyjmą formę. W praktyce możemy jedynie wywnioskować pewien kierunek na podstawie przegłosowanych elementów przyszłych aktów prawnych. Fundament kształtowania się obecnego prawa europejskiego związanego z kryptoaktywami zapoczątkowała w 2017 r. Rezolucja DLT. Dotyczyła ona budowania zaufania do płatności z pominięciem sektora bankowego. Na jej bazie powstał projekt Rozporządzenia w sprawie rynku kryptoaktywów (MiCA), który będzie wskazywał w jaki sposób prowadzić usługi z zakresu walut wirtualnych. Implementacja tych rozwiązań może potrwać nawet do 2025 roku. Do tego czasu możliwe jest jeszcze działanie z dużo większą swobodą i np. pomijaniem niektórych limitów bądź przyszłych ograniczeń.
Pierwszą kwestią, która ulegnie zmianie są limity transakcyjne. Obecnie funkcjonują do 1000 EUR, jeśli nie występuje stały stosunek gospodarczy lub nie ma podejrzenia prania brudnych pieniędzy. W takiej sytuacji nie jest konieczne przeprowadzanie weryfikacji i identyfikacji danej osoby. Taka możliwość ma zniknąć i przeprowadzanie transakcji do 1000 EUR ma zostać poddane nieco większej kontroli.
Obecny kierunek rozwoju prawa zmierza w stronę nieco bardziej restrykcyjnego nadzoru nad przepływem środków w branży kryptowalut. Ograniczy to w pewnym stopniu anonimowość. Natomiast jest to zmiana proponowana tylko na poziomie europejskim, więc mogą występować w następstwie implementacji wątpliwości co do przepisów regulujących przesyłania kapitału np. z USA do Europy.
Więcej informacji znajdziesz na moim kanale – Kryptoprawo (opis po kliknięciu)
Nowe regulacje wprowadzą możliwość śledzenia transferów kryptowalut i zakłada się zlikwidowanie minimalnych progów oraz wyłączenia dla przelewów o niskiej wartości. Oznacza to, że dostawcy platform lub rozwiązań do płatności zostaną zobligowani do weryfikacji danego użytkownika jeszcze przed udostępnieniem jakichkolwiek środków z zakresu do kryptowalut.
W zasadzie będzie to rozwiązanie w zakresie AML bardzo podobne do Rejestru przedsiębiorców świadczących usługi z zakresu walut wirtualnych. Będzie to dodatkowy rejestr na poziomie unijnym. Na ten moment nie da się stwierdzić na jakiej zasadzie będzie on działał. Wedle moich przewidywań może on jednak przybrać formę listy giełd kryptowalut bądź platform charakteryzujących się podwyższonym ryzykiem. Wtedy każdy będzie mógł zweryfikować, czy warto działać w ramach danego dostawcy czy też skorzystać z innych.
Na ten moment pewne jest, że nie zostaną zakazane kryptowaluty wydobywane metodą Proof-of-Work. Ze względu jednak na koszty energetyczne zaproponowano, aby włączyć kryptowaluty od 1 stycznia 2025 r. do unijnej taksonomii. Możemy więc przyjąć, że będzie to stanowiło podstawę do przyszłych regulacji w celu zmniejszenia wysokiego śladu węglowego walut kryptograficznych, a zwłaszcza mechanizmów używanych do zatwierdzania transakcji.
W takim wypadku, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania co do zakresu w jakim działa Twoja firma – skontaktuj się ze mną! Postaram się przeanalizować Twoją działalność pod kątem prawnym i doradzić Ci jakie modyfikacje byłyby korzystne z perspektywy prowadzenia interesów. Zapraszam do kontaktu!
Autor: Maciej Grzegorczyk