Założenie takiego kantoru wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne. Wiele osób decyduje się na inwestycje z pomocą kryptowalut, a do tego będzie konieczna waluta cyfrowa. Obecnie warto zwrócić uwagę na to kiedy rozpoczynamy działalność. Ustawodawca wprowadził tzw. rejestr przedsiębiorców działających w branży walut wirtualnych, a więc jest to działalność regulowana. Jeśli chcesz świadczyć usługi w tym zakresie, to od 31 października 2021 r. konieczne jest uzyskanie wpisu do rejestru walut wirtualnych. W jaki sposób założyć kantor kryptowalut? Jakie podstawowe warunki trzeba spełnić? Więcej dowiesz się w poniższym materiale!
Jeśli prowadzisz kantor kryptowalut lub świadczysz inne usługi z zakresu walut wirtualnych to w ciągu 6 miesięcy od 31 października możesz działać bez uzyskanego wpisu. W przypadku, gdy planujesz rozpocząć działalność po 31 października 2021 r., najpierw musisz uzyskać wpis do rejestru.
Najlepszym rozwiązaniem jest jednoosobowa działalność gospodarczą (JDG) lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Opodatkowanie przy JDG będzie najbardziej korzystne pod postacią podatku liniowego w wysokości 19%, a w spółce z o.o. – 9% CIT do 2 mln EUR netto przychodu. Przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie występuje możliwość odprowadzania 19% podatku od walut wirtualnych.Jeśli przy JDG uzyskasz dochody łączne jako osoba fizyczna ponad 1 mln zł, to zapłacisz również dodatkową daninę solidarnościową w wysokości 4%. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej obowiązkowe są składki ZUS.
Spółka zatem jest potencjalnie lepszym wyborem, gdyż nie wymaga uiszczania składek ani daniny. W przypadku spółki z o.o pojawia się jednak problem z podwójnym opodatkowaniem, którego nie można tak łatwo obejść jak przy standardowej działalności. Nie jest to niemożliwe, jeśli jednak chcesz prowadzić kantor kryptowalut bez podwójnego podatku – doradzę Ci jak to zrobić.
Największym błędem będzie wybór pośrednictwa pieniężnego. Takie PKD spowoduje, że będziesz miał większe problemy. Dla kantoru kryptowalut wpisujemy np. działalność portali internetowych bądź działalność wspomagającą prowadzenie działalności gospodarczej. PKD ma głównie znaczenie statystyczne, przydaje się też jednak przy kilku innych rzeczach jak np. dotacje lub wykazanie prowadzenia działalności w określonym polu.
Przy kantorach natomiast wpisanie pośrednictwa pieniężnego może być przyczyną problemów z bankami. Jeśli ktoś doradza Ci pozostałe pośrednictwo pieniężne, to zadaj trzy pytania: dlaczego akurat takie PKD? Co jeśli wpiszę inne? Czy banki nie będą mnie bardziej kontrolowały jak to wpiszę pośrednictwo pieniężne?
Niestety tak. Kantory kryptowalut muszą mieć opracowaną procedurę wewnętrzną wedle ustawy o AML. Nie martw się! Przygotuję ją za Ciebie razem z dokumentacją ryzyka. Dostaniesz komplet i nikt nie będzie miał wątpliwości, co do tego w jaki sposób „instytucja obowiązana”, jaką jest kantor, działa w praktyce. Nie możesz funkcjonować bez procedury AML – w przeciwnym razie otrzymasz wysokie kary. Jeśli potrzebujesz dokumentacji AML dla kantoru kryptowalut, czyli tzw. procedury wewnętrznej AML dla kantoru kryptowalut, to skontaktuj się ze mną! Na podstawie przygotowanych dokumentów rozwiązywałem wielokrotnie problemy związane z zajęciem rachunków bankowych oraz blokady na giełdach kryptowalut.
Tak i na dodatek szkolenie powinieneś odbyć jeszcze przed wpisem do rejestru. Powinieneś mieć w tym momencie dokumenty potwierdzające ukończenie szkolenia obejmującego prawne lub praktyczne zagadnienia związane z działalnością w zakresie walut wirtualnych. Wynika to z przepisów – jeśli jesteś instytucją obowiązaną, to w rozumieniu AML musisz mieć procedurę wewnętrzną AML oraz szkolenie. Moje szkolenie obejmuje zarówno kwestie wymagane do wpisu do rejestru, jak i standardowe informacje dotyczące AML. Jeśli jesteś zainteresowany – napisz! Szkolenie jest w wersji online i nie zajmuje zbyt wiele czasu. To nagrane wideo, które odtworzysz w dogodnym momencie. Ponadto jeśli coś wzbudzi Twoje wątpliwości, to wszelkie pytania możesz zadać przesłać do mnie mailowo.
Podatki płaci się na bieżąco (wedle zaliczek). Nie obowiązują przy tym regulacje dot. walut wirtualnych pozwalające płacić podatki raz w roku.
Sprawy dotyczące kantorów kryptowalut na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy to bardzo częsty temat. Planujesz taką działalność? Zasada jest następująca – przesyłasz mi do siebie kontakt wraz z ogólnymi pytaniami bądź po prostu prośbą o spotkanie. Odeślę Ci wszelkie niezbędne informacje i umówimy się na konkretny termin online lub stacjonarnie!
Autor: Maciej Grzegorczyk