W ostatnim czasie wiele dzieje się wokół aktywów cyfrowych. Wie to każdy, kto słyszał or Rozporządzeniu MiCA. Jeśli działasz w branży kryptowalut to na pewno wiesz, o co chodzi, ale jeśli nie to kliknij w ten artykuł i zapoznaj się z dedykowanym artykułem. Unia Europejska dąży do wzmocnienia nadzoru nad rynkiem cyfrowych aktywów, mając w planach wprowadzenie również tzw. Jednolity Rejestr Aktywów Cyfrowych (Unified Register of Digital Assets – URDA). Ten projekt jest częścią szerszej strategii regulacyjnej, wynikającej m.in. z Rozporządzenia MiCA (Markets in Crypto-Assets), i ma na celu zwiększenie transparentności oraz bezpieczeństwa rynku aktywów cyfrowych. To jednak jedynie pewne ogólne stwierdzenia, które można przypisać do praktycznie każdego rozwiązania legislacyjnego. W tym artykule przeczytasz, w jaki sposób Jednolity Rejestr Aktywów Cyfrowych wpłynie na sytuację posiadaczy tzw. cold walletów, czyli zimnych portfeli do przechowywania kryptowalut.
Wedle zarządu EBC czyli Europejskiego Banku Centralnego jednolity rejestr ma funkcjonować jako centralna baza danych zawierająca informacje o aktywach cyfrowych oraz podmiotach związanych z ich emisją, przechowywaniem i transferem. Docelowo rozwiązanie pozwoli na zoptymalizowanie poszczególnych rynków finansowych. Rejestr dotyczyć będzie m.in.:
Rejestr ten ma być zintegrowany z krajowymi bazami danych, co umożliwi wymianę informacji między państwami członkowskimi oraz organami nadzoru w czasie rzeczywistym.
Jednym z kluczowych elementów nowego systemu będą regulacje dotyczące tzw. zimnych portfeli, które są uznawane za bezpieczniejszą formę przechowywania aktywów cyfrowych. Pozwalają także w pewnym stopniu na zachowanie niezależności, gdyż jak wiadomo nie są to tokeny dostępne w obiegu, czy też w wersji cyfrowej w sieci. W kontekście rejestru najprawdopodobniej:
Na pewno więc spore wątpliwości może budzić gromadzenie danych na tak szeroką skalę ponieważ i tak w związku MiCA oraz Rozporządzeniem TFR, prywatność oraz anonimowość użytkowników aktywów cyfrowych stoi pod znakiem zapytania.
Dodatkowo nie będzie się dało zrobić pewnych transakcji z wykorzystaniem tokenów z zimnych portfeli. Finalnie nie będzie możliwe dokonywanie wymian na CEX, czyli np. jedyne co Ci pozostanie to nawiązywanie kontaktów biznesowych i zamiana krypto na FIAT z osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności w sektorze walut wirtualnych. Dodatkowe regulacje mogą spowolnić tempo rozwoju rynku cyfrowych aktywów w Europie, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach. Zresztą wpłyną na pewno negatywnie na poziom wejścia na rynek i poprzeczka zostanie znacznie podwyższona przez co będzie ciężej zacząć. Niektóre z kolei kantory kryptowalut nie przetrwają.
Jednolity Rejestr Aktywów Cyfrowych to wydawałoby się nieunikniony krok w kierunku regulacji dynamicznie rozwijającego się rynku kryptowalut w UE. Wspominałem o tym wielokrotnie, że w końcu zostanie wprowadzony sposób na zimne portfele. Chociaż projekt niesie ze sobą istotne korzyści, takie jak zwiększenie bezpieczeństwa i transparentności, wymaga również rozwiązania licznych wyzwań związanych z technologią oraz ochroną prywatności. Dla podmiotów działających w branży kryptowalutowej będzie to oznaczać konieczność dostosowania się do nowych standardów, co może być kluczowe dla ich dalszego funkcjonowania na rynku europejskim. Jeśli masz wątpliwość, w jaki sposób wpłynie to na Twoją firmę, napisz do mnie. Przeanalizuję sytuację i wskażę możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie.
Autor: Maciej Grzegorczyk