Kwestia blokad rachunków bankowych poruszana była przeze mnie wielokrotnie. Wynika to z tego, że ten temat jest rozbudowany i ciągle pojawiają się w nim nowe elementy. Wcześniej omawiałem m.in. to, w jaki sposób należy zachować się w przypadku blokady środków na koncie. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule pod tym linkiem. W dzisiejszym materiale skupimy się na czymś zupełnie innym – przedstawię Wam konkretny przykład, z którego z pewnością wyciągniesz dla siebie istotne wnioski. W szczególności w aspekcie prewencji. Dowiedz się więcej!
Jeśli handlujesz p2p lub prowadzisz kantor kryptowalut to musisz mieć na uwadze, że Twój klient nie zawsze jest świadom tego, w czym konkretnie lokuje swój kapitał. Często zdarza się, że docelową inwestycją jest SCAM. W tym konkretnym przypadku omówimy sobie przykład namówienia do zakupu aktywów cyfrowych. Zainteresowany nabył je w przekonaniu, że kupuje akcje Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Taka sytuacja jasno wskazuje na niejednokrotny brak zachowania niezbędnych środków bezpieczeństwa. W tym zakresie zawsze proponuję moim klientom odpowiednią prewencję, która pozwala unikać niepotrzebnych komplikacji.
W przypadku blokady rachunku bankowego zawsze wskazuje na to, że istotne jest zaskarżenie postanowienia prokuratora. Takie działanie pozwala wskazać własne stanowisko w danej sprawie, a także ograniczyć prawdopodobieństwo uznania przepadku na rzecz pokrzywdzonego. Więcej na ten temat dowiesz się z mojego poprzedniego materiału, który znajdziesz pod tym linkiem. Tutaj jednak wskazuje na postanowienie w przywołanej powyżej sprawie sygn. KP III 18/22, w którym orzeczono zwrócenie środków właśnie do pokrzywdzonego. W mojej opinii są to ogromne straty dla danego kantoru kryptowalut, który jedynie wykonał usługę zgodną z profilem swojej działalności wymieniając środki pokrzywdzonego na walutę wirtualną.
W ostatnim czasie zmianie uległ przepis art. 106a Prawa bankowego i obecnie blokada może trwać dłużej. Wcześniej były to 3 miesiące, a teraz okres ten ulega wydłużeniu nawet do 6 miesięcy. Terminy są właściwie zawsze naruszane, a dodatkowo bez wydanego postanowienia, nie można przygotować zażalenia. Niestety wynika to z faktu, że blokady konta mają niski priorytet.
Więcej informacji znajdziesz na moim kanale – Kryptoprawo (opis po kliknięciu)
Prokuratorzy wykazują najczęściej inicjatywę dopiero w następstwie czynności po naszej stronie. Dodatkowo często do opóźnienia dochodzi również z powodu banku, który zwleka z przekazaniem odpowiedniego zawiadomienia do prokuratora. Dowiedz się więcej w tym linku, który odeśle Cię do mojego wcześniejszego artykułu.
Z mojego doświadczenia wiele może zmienić zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, które ograniczają prawdopodobieństwo przepadku na rzecz pokrzywdzonego. W tym zakresie pozwól, że umówimy się na spotkanie i doprecyzujemy wszelkie szczegóły. Ponadto jeśli Twoje środki zostały już obecnie zablokowane – podejmiemy niezbędne kroki, aby ograniczyć ewentualne ryzyko po Twojej stronie. Zapraszam do kontaktu!
Autor: Maciej Grzegorczyk