Z reguły tematy związane z aktywami cyfrowymi skupiają się w szczególności na obrocie, sprzedaży i wymianie. To samo tyczy się również zobowiązań podatkowych dotyczących kryptowalut. Trzeba mieć na uwadze, że obecnie branża rozwija się i każdego roku przedstawia nam zupełnie nowe rozwiązania. Przykładem będzie trend na emisję NFT. Często jednak pomija się prawdziwą podstawę, jeśli chodzi o rynek kryptoaktywów czyli wydobywania kryptowalut. Zastanawiasz się, jak rozliczać podatki przy takiej działalności? Co z VAT przy zakupie koparek kryptowalut? Dowiedz się więcej – właśnie w tym artykule!
Wielu klientów zgłasza się do mnie z zapytaniem dotyczącymi podatków w przypadku koparek kryptowalut. W aspekcie podatku dochodowego generalnie regulacje dotyczące PIT czy CIT są analogiczne w obu ustawach. Jeśli dokonujesz pewnego wydatku na koparkę kryptowalut i zdecydujesz się na interpretację podatkową, to najprawdopodobniej otrzymasz negatywną. Najczęściej jednak po zaskarżeniu WSA przyznają, że zakup koparki kryptowalutowej obniża potem dochód. Oznacza to, że można zaliczyć to w koszty.
Sprzęt tego rodzaju pozwala na wydobywanie walut cyfrowych poprzez udostępnianie części mocy obliczeniowej komputera. Jednostka centralna włącza się dzięki temu w funkcjonowanie danego blockchainu. Prawo odliczenia VAT naliczonego na fakturze w odniesieniu do komputera przysługuje tylko, gdy dany nabytek związany jest z sprzedażą opodatkowaną.
Niestety w tym wypadku nie mamy prawa do odliczenia. Zakup tego typu musi być wykorzystywany dla celów związanych z opodatkowaniem. W tym zakresie niestety wymiana walut wirtualnych jest wedle przepisów zwolniona. Tutaj jeśli zamierzasz jednak kupić jedną koparkę kryptowalut i skorzystać z odliczenia podatku, to możesz wykazywać, że korzystasz z niej jako ze sprzętu do renderowania filmów i Twoja działalność faktycznie jest z tym związana. Problem pojawi się jednak, gdy w ten sam sposób zamówisz przykładowo 8 koparek kryptowalut pod tym samym pretekstem. Z pewnością w razie wystąpienia kontroli zostanie to zakwestionowane.
Przy takim zakupie zastosowanie znajduje art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Na jego podstawie organy podatkowe wskazują, że transakcje związane z kryptowalutami są objęte zwolnieniem. Podatnik nie może więc odliczyć VAT jeśli ten jest wykorzystywany wyłącznie do działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.
Ogólna zasada przy podatku od czynności cywilnoprawnych wskazuje na to, że przy braku VAT występuje właśnie PCC. Nie w tym przypadku! W sytuacji, w której występuje zwolnienie z podatku od towarów i usług – sama transakcja podlega pod ustawę o VAT. Oznacza to, że od zakupu koparki do kopania kryptowalut nie zapłacisz podatku od czynności cywilnoprawnych.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące Twojej firmy? Zapraszam do kontaktu! Pomogę Ci z wszelkimi formalnościami, a także zajmę się obsługą prawną, która pozwoli Ci ograniczyć kłopoty związane z organami podatkowymi czy przepisami. Ponadto doradzę Ci w jaki sposób rozliczać się z handlu tokenami NFT lub dochodów z kryptowalut w sposób jak najbardziej dla Ciebie korzystny! Sprawdź sam w praktyce!
Autor: Maciej Grzegorczyk