Odliczanie VAT od zakupu koparek kryptowalutowych

31 sierpnia 2021
/ Maciej Grzegorczyk

Branża aktywów cyfrowych to temat bardzo popularny wśród inwestorów. Kryptowaluty z kolei są niezwykle ciekawą alternatywą dla tradycyjnych lokat bądź obligacji. Wiele osób poza samymi inwestorami, decyduje się na inwestycję w tym kierunku, gdyż często projekty związane z aktywami cyfrowymi posiadają znacznie wyższe stopy zwrotu, a przypadku wierzytelnych projektów – niskie ryzyko utraty kapitału. Co jednak z kwestią samych przedsiębiorców, którzy zajmują się wydobywaniem walut elektronicznych? Czy kupując koparkę kryptowalut mogę liczyć na odliczenie VAT? Dowiedz się właśnie w tym artykule!

 

Odliczenie VAT od nabycia koparki kryptowaluty

 

Sprzęt tego typu pozwala przedsiębiorcy wydobywać poszczególne waluty cyfrowe. Udziela on w ten sposób części obliczeniowej swojego komputera, która w dużym uproszczeniu włącza się w ten sposób w funkcjonowanie danego blockchainu. Co do zasady podatnikowi przysługuje prawo odliczenia VAT naliczonego na fakturze w odniesieniu do komputera, jeśli dany zakup związany jest z sprzedażą opodatkowaną. Co jednak z tzw. koparką kryptowalut, która w zasadzie również jest komputerem? 

 

Od koparki kryptowalut nie odliczymy VAT

 

Zdaniem organów podatkowych transakcje związane z kryptowalutami są objęte zwolnieniem z art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług. W tym wypadku oznacza to, że podatnik nie ma prawa odliczyć VAT naliczonego co od zakupu urządzenia do kopania kryptowalut, które jest wykorzystywane jedynie do działalności zwolnionej z podatku VAT.

 

Jak to wygląda z perspektywy orzecznictwa?

 

Tutaj właściwe będzie odwołanie się do wyroku Sądu Administracyjnego I SA/Lu 217/19. Organ w tym aspekcie potwierdził, że na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy VAT usługi dotyczące kryptowalut są zwolnione z opodatkowania i nie przysługuje tutaj prawo obniżenia podatku naliczonego na np. fakturze za koparki kryptowalutowe. Wynika to z tego, że urządzenia znajdujące się na fakturze będą przeznaczone do wykonywania działalności już zwolnionej z podatku VAT. Jeśli przedsiębiorca ponosi wydatki na sprzęt wykorzystywany do sprzedaży zwolnionej z VAT, to w takiej sytuacji nie odliczy on podatku z faktury.

 

Wszystko zależy w zasadzie od przedmiotu działalności

 

Dlaczego? Warto pamiętać, że komputery z dużą mocą obliczeniową posiadają szersze spektrum zastosowań. Dla przykładu mogą zostać wykorzystywane np. do renderowania, czyli przetwarzania filmów. W tym wypadku usługi związane z renderingiem, będą opodatkowane podstawową stawką VAT, a wtedy przedsiębiorca ma prawo rozliczyć VAT od zakupu. Z perspektywy renderowania firma może odliczyć VAT na podstawie tzw. współczynnik proporcji. 

 

Autor: Maciej Grzegorczyk