Spółka zajmująca się kryptowalutami – czy musi się rejestrować do VAT?

10 sierpnia 2021
/ Maciej Grzegorczyk

Aktywa cyfrowe stanowią niezwykle ciekawy kierunek inwestycyjny. Wiele osób i to nie tylko samych inwestorów, decyduje się aby ulokować część kapitału w kryptowalutach, które stanowią alternatywę dla ryzykownych akcji, niskooprocentowanych lokat i obligacji. W praktyce jednak przedsiębiorcy natrafiają na pewien problem. Czy jeśli moja spółka działa na obszarze kryptowalut, to muszę rejestrować się do VATu? Dowiedz się – właśnie w tym artykule!

 

Czy zawsze muszę rejestrować się do VAT przy kryptowalutach?

 

Odpowiedź brzmi – nie. Wszystko uzależnione jest od tego na jakim obszarze prowadzisz działalność. Ustawodawca przewidział w art. 43 ustawy o VAT liczne zwolnienia podmiotowe. Dodatkowo podatnikom przysługuje podobne zwolnienie, jeśli wartość sprzedaży nie przekroczyła w ubiegłym roku 200 000 zł netto w świetle art. 113 ust. 1 ustawy VAT. Niestety problem często stanowi to, jaką sprzedaż wliczać do tego limitu, gdyż nie każdy podatnik może korzystać z tego uprawnienia. Jak to wygląda z perspektywy aktywów cyfrowych?

 

Kryptowaluty i VAT na prostym przykładzie bez działalności

 

Załóżmy, że nie prowadzisz żadnej innej działalności. Zajmujesz się tylko i wyłącznie miningiem walut wirtualnych. Sprzedajesz wszystkie kryptowaluty jednego dnia za 201 tys. zł. Czy w takim wypadku trzeba musisz zarejestrować do rejestru VAT? W praktyce nie musisz tego robić – z tego względu, że obowiązuje Cię zwolnienie przedmiotowe z art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Transakcje, a w tym pośrednictwo dotyczące walut i banknotów wykorzystywanych jako prawny środek płatniczy nie podlegają podatkowi od towarów i usług. 

 

Co jeśli prowadzę osobną działalność i dodatkowo wydobywam kryptowaluty?

 

Załóżmy więc, że eksportujesz usługi do USA i z tego tytułu otrzymałeś 50 tys. zł, a oprócz tego 151 tys. zł z miningu. Oznacza to konieczność zarejestrowania VAT, jednak wyłącznie pod kątem eksportu usług. Kryptowaluty nie zostaną obciążone podatkiem z tego względu, że objęte zostały wspomnianym wcześniej zwolnieniem. VAT będzie liczony tylko względem usług nieobjętych zwolnieniem. Ponadto zastosowanie znajduje w tym wypadku także limit 200 000 zł netto w świetle art. 113 ust. 1 ustawy VAT.

 

Czy muszę rejestrować się do VAT w spółce z zakresu walut wirtualnych?

 

W przypadku prowadzenia działalności mieszanej zawsze wystąpi obowiązek rejestracji do VATu, jeśli przychody z działalności, co do której nie możemy zastosować zwolnienia, przekroczą kwotę 200 tys. zł. Natomiast w przypadku braku przychodów powyżej 200 tys. zł nie ma obowiązku rejestrowania się do VATu – również w przypadku uzyskiwania przychodów wyłącznie z kryptowalut. Prowadzenie działalności wyłącznie w zakresie kopania walut wirtualnych, nawet przy przekroczeniu progu 200 tys. zł nie będzie zobowiązywało do zarejestrowania się do VATu, ze względu na zwolnienie przedmiotowe z art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. 

Autor: Maciej Grzegorczyk