Projekty związane z kryptowalutami często stosują różne metody marketingowe, aby przyciągnąć do siebie możliwie liczne grono odbiorców. Wzrasta w ten sposób prawdopodobieństwo zakupu ich tokena. Popularne w tym zakresie są loterie, które skutecznie tworzą społeczność wokół projektu. Dodatkowo czynnik losowości przy odpowiednio sformułowanych zasadach, motywuje do udziału, a tym samym nabycia kryptowalut. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ten sam czynnik, który angażuje stanowi też pewne ryzyko z perspektywy odpowiedzialności prawnej. Nieprzewidywalność wyników, może wymagać uzyskania specjalnej zgody na organizowanie tzw. loterii promocyjnych. Zgodnie z prawem, zgoda jest potrzebna, gdy uczestnicy nabywają bilet lub inny dowód uczestnictwa, pozwalający im na bezpłatne wzięcie udziału w grze. Więcej na ten temat przeczytasz w moim poprzednim artykule. W tym materiale z kolei przedstawię Ci szczegóły dotyczące pierwszej legalnej loterii krypto.
Kiedy występuje element losowości, w dużym uproszczeniu zostajesz podporządkowany pod Ustawę o grach hazardowych. W tym zakresie możemy wyróżnić co najmniej kilka rodzajów loterii i bezpiecznie jest przeprowadzić tylko jeden z nich – konkurs plebiscyt. Uczestnik wedle jego założeń ma do wykonania co najmniej jedno konkretne zadanie. Wówczas zapominasz o Ustawie o grach hazardowych i nie musisz przejmować się możliwym ryzykiem wynikającym z losowości wynikającej z Twojego marketingu.
Jeśli przeprowadzasz jednak określonego rodzaju losowanie, a więc decydujesz się na grę z elementem losowości – w kontekście marketingowym przeprowadzasz w większości przypadków loterię promocyjną. Możesz w ten sposób promować konkretny produkt, usługę towar czy po prostu markę. Zgodnie z artykułem 66 Ustawy o grach hazardowych wówczas musisz jednak uzyskać tzw. gwarancję bankową. Wedle założeń tego przepisu osoba bądź firma starająca się o zezwolenie na organizację loterii promocyjnej lub audiotekstowej zobligowana jest zapewnić bankową gwarancję wypłaty wygranych. Wartość tej gwarancji powinna odpowiadać całkowitej wartości nagród, jaką określa regulamin danej loterii.
W tej kwestii w ostatnim czasie jeden z podmiotów prowadzących działalność związaną z kryptowalutami zdecydował, że faktycznie pozyska tego typu gwarancję. Ze względu na negatywne nastawienie banków wobec walut wirtualnych, można było przyjąć, że jest to działanie skazane na porażkę. Natomiast bank, a konkretnie ING za sprawą naszych działań udzielił gwarancji, która znajduje się na poniższym dokumencie:
Co do zasady bank musi dostać regulamin, który musi być napisany w określony, bezpieczny sposób. Wydawałoby się, że przy ubieganiu się o gwarancję, instytucja zada wiele pytań, które będą niezwykle skomplikowane z perspektywy odpowiedzi – procedura okazała się jednak zdecydowanie prostsza. Nie oznacza to jednak, że każdy uzyska taką gwarancję. W tym zakresie jest to dość pozytywne zjawisko, gdyż spodziewałem się trudności, a w szczególności odmowy banku. W rezultacie dostaliśmy jednak po kilku tygodniach gwarancję bankową, więc pierwsza tego typu loteria dla podmiotu kryptowalutowego zostanie przeprowadzona na rynku krajowym przez polską spółkę.
Proponuję w takim wypadku, aby skontaktować się ze mną mailowo. Prowadzę regularną współpracę z podmiotami działającymi w branży walut wirtualnych. Na tej podstawie mogą zasugerować Ci możliwe rozwiązania prawne opracowane na bazie doświadczeń pracy z przedsiębiorcami i klientami. Jeśli zastanawiasz się nad przeprowadzeniem loterii związanej z kryptowalutami, napisz mi w wiadomości jej założenia. Dokonamy analizy i ocenię, czy jest jest to możliwe do zrealizowania. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Maciej Grzegorczyk