Instytucje obowiązane charakteryzują się koniecznością spełnienia szeregu obowiązków w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML). Oznacza to, że Generalny Inspektor Informacji Finansowej ma prawo dokonać weryfikacji realizacji tych założeń. W tym aspekcie warto nieco przybliżyć kwestię przesłuchania przy kontroli AML. Pozwoli Ci ona zwizualizować sobie jak wyglądają procedury w praktyce, a także przygotować się w pewnym stopniu na ewentualną kontrolę. Jak wygląda przesłuchanie przy AML? Na co zwrócić uwagę? Dowiedz się więcej na ten temat, właśnie w tym artykule.
Podmiotem wiodącym w tym zakresie jest wspomniany wcześniej GIIF na podstawie art. 130 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Nie oznacza to jednak, że jest on jedynym podmiotem, który posiada takie kompetencje w stosunku do do określonych instytucji obowiązanych. Warto w tym miejscu uwzględnić również Urząd Celno-Skarbowy (UCS), który również może dokonywać kontroli. Natomiast kontrole przeprowadzane są wedle art. 131 ust. 1 na podstawie rocznych planów kontroli, które obejmują m.in. wykaz podmiotów podlegających kontroli, a także zakres danej kontroli. Nie oznacza to jednak, że GIIF i UCS nie mogą przeprowadzać również takich procedur w sposób doraźny. Ogólnie z perspektywy liczby kontroli – w stosunku do kantorów kryptowalut, więcej jest tych ze strony Urzędów Celno-Skarbowych niż Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.
W przypadku GIIF częściej kontrole mają charakter stacjonarny, czyli pracownicy organu zjawiają się na miejscu w Twojej firmie i dają zadania do wykonania. Natomiast w przypadku UCS kontrole są raczej zdalne i polegają na odpowiadaniu na pytania, ale nie oznacza to, że stacjonarne nie są przeprowadzane w ogóle. Kontrole Urzędów Celno-Skarbowych są bardziej szczegółowe. To zależy od indywidualnego przypadku. Przejdźmy jednak do tego, jak wygląda to krok po kroku. Najpierw dostajesz wezwanie na przesłuchanie i kilkanaście pytań, które zostaną zadane. Konkretne przykłady znajdziesz bezpośrednio na filmiku, a także poniżej.
W tym aspekcie na podstawie case’u naszego klienta możesz zapoznać się z pytaniami. W sprawie jako pełnomocnik uczestniczył Łukasz Jabkowski, nasz prawnik i również autor serwisu związanego z tą tematyką, czyli KNFintech.pl. W tym zakresie nasza pomoc dotyczyła bieżącego wsparcia świadczonego klientowi odnośnie odpowiedzi udzielanych w trakcie kontroli.
Pytania, które może zadać Ci Urząd Celno-Skarbowy to najczęściej wcześniej przygotowane szablony. Oznacza to, że w tym zakresie znaleźć mogą się m.in. zapytania o to:
Proponuję więc kontakt mailowy. Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania i przedstawić Ci w sposób precyzyjny dostępne rozwiązania. Dodatkowo jestem w stanie doradzić Ci w jaki sposób w mniejszy lub większym stopniu przygotować się na ewentualną kontrolę. Nasi prawnicy prowadzą również niejednokrotnie czynne wsparcie w trakcie trwających procedur. Zapraszam do kontaktu.
Autor: Maciej Grzegorczyk