Pomimo ogromnego wzrostu zainteresowania technologią blockchain, na rynku polskim nadal brakuje doświadczenia praktycznego w tej tematyce. W zakresie prawnych aspektów ciężko bowiem wyróżnić jeden przejrzysty schemat działania, który sprawdzi się w stosunku do każdego projektu bądź startupu. W tym kontekście warto jednak skupić się na tym, czym zajmujemy się na co dzień, czyli zakładaniem spółek spółek offshore. W praktyce jest to jedna z ciekawszych możliwości tokenizacji danego biznesu lub też pozyskania kapitału na jego realizację. Dlaczego warto tokenizować przez spółki offshorowe? Czym charakteryzuje się taki proces? Dowiedz się właśnie tutaj – w tym artykule!
Każda spółka posiada swoje wady i zalety. Wybór formy działalności z kolei oparty jest przede wszystkim o okoliczności charakterystyczne dla danego podmiotu. Nie istnieje bowiem żaden prosty podział na spółki lepsze czy gorsze. Ważne jest jednak zrozumienie tego, w jaki sposób można zoptymalizować kwestie związane z dopasowaniem, jak i rejestracją nowoczesnych spółek wykorzystujących m.in. technologię blockchain. W przypadku spółek zagranicznych i offshore, rejestrujemy w jurysdykcjach pokroju:
Każda z jurysdykcji jest zarazem korzystna pod pewnym kątem, jak i posiada pewne wady z innej perspektywy. Ważne jest, aby organy skarbowe nie uznały utworzonego offshore’a za sztuczny twór, który ma na celu obejście polskich przepisów, w szczególności podatkowych. Tutaj najważniejsza pozostaje kwestia rezydencji podatkowej, a także kto występuje w zarządzie danej spółki. Rezydencję można oczywiście zmienić, bądź przedstawić dowody jej jej zmiany, jednak jeśli chodzi o zarząd, to z reguły funkcja sprawowana jest przez osobę zlecającą założenie spółki. Tutaj także istnieje pewna możliwość mianowania Zarządu, a także docelowych Udziałowców spółki.
Dlaczego warto przemyśleć tokenizację przez spółki offshore? Przede wszystkim z tego powodu, że jest to jeden z lepiej rozwijających się rynków, sprzyjających kryptowalutom. Dodatkowo w przypadku spółki offshore występuje brak konieczności płacenia CIT i VAT, a także możliwość założenia rachunku bankowego w dowolnym kraju. Konto tego typu znajduje się bezpośrednio pod jurysdykcją kraju rejestracji firmy i posiada status konta nierezydenta. Konto bankowe spółki offshore może być prowadzone np. w EUR bądź innej popularnej walucie i ułatwia przy tym rozliczenia firmy zagranicznej z polskimi firmami bądź jej klientami. Spółka offshore posiada także możliwość złożenia zapytania do regulatora o zasady tokenizacji.
Autor: Maciej Grzegorczyk