Branża aktywów cyfrowych to z pewnością przyszłość. Czy jednak wyobrażasz sobie obecnie zamiast przelewu na konto lub gotówki do ręki – odebrać wynagrodzenie w kryptowalutach? Wbrew pozorom jak najbardziej jest to możliwe, jednak z pewnymi ograniczeniami. Aktywa cyfrowe powoli zmieniają zasady funkcjonowania systemu finansowego. Kiedyś Bitcoin stanowił jedynie ciekawostkę, a obecnie jest wykorzystywany w transakcjach handlowych online, przelewach czy jako aktywa inwestycyjne. Warto mieć jednak na uwadze, że istnieją już na świecie pracodawcy, którzy wypłacają wynagrodzenie w kryptowalutach. Kiedy w Polsce możesz otrzymać taką wypłatę? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
Wypłata wynagrodzenia w kryptoaktywach jest jak najbardziej możliwa. Wedle art. 86 Kodeksu pracy §2 wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej. Natomiast spełnienie wynagrodzenia w innej formie jest możliwe tylko, gdy przewidują to m.in. ustawowe przepisy prawa pracy. Tutaj trzeba jednak podkreślić, że zgodnie z art. 8a ust. 5 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wypłaty wynagrodzenia w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej dokonuje się w formie pieniężnej.
Więcej informacji znajdziesz na moim kanale – Kryptoprawo (opis po kliknięciu)
Oznacza to, że jeśli umawiasz się na umowę zlecenie, o dzieło czy to z działalności gospodarczej – możesz otrzymać zapłatę w kryptowalutach. Przy umowie o pracę wszystko co jest ponad wysokość wspomnianej minimalnej stawki, może zostać wypłacone w krypto. Należy pamiętać, że w tym wypadku nadal konieczne jest odprowadzenie odpowiednich składek na ubezpieczenia społeczne.
Niekoniecznie cała wypłata również może być w formie kryptowaluty. W praktyce może stanowić benefit, którego celem nagrodzenia pracownika. W sytuacji, gdy nie masz możliwości podniesienia mu pensji – skorzystaj z takiej alternatywy. Może to jednak zostać potraktowane jako bonus w kryptowalutach, który opisywałem już we wcześniejszym artykule z perspektywy rozliczenia. Obecnie polskie firmy zaczynają działać coraz bardziej nieszablonowo. Kryptowaluty stały się pełnoprawnym uczestnikiem dzisiejszego rynku finansowego, więc dlaczego nie wykorzystać ich również w aspekcie własnego biznesu?
Wiele firm na świecie płaci swoim pracownikom w bitcoinach i innych kryptowalutach. Nie jest to nic dziwnego w przypadku rynku zachodniego i w tym szczególnie Ameryki. Z takiej formy korzystają giganci, tacy jak PayPal czy Microsoft, gdzie waluty wirtualne to akceptowalna metoda przyznawania dodatkowych świadczeń w postaci premii, czy zasilenia funduszy emerytalnych. Tutaj korzyścią z perspektywy pracodawcy jest dość niski koszt transakcji, a pracownicy dodatkowo traktują wynagrodzenie w tokenach niejednokrotnie jako sposób na ograniczenie skutków postępującej inflacji. Ponadto kryptowaluty często traktowane są jako lokowanie oszczędności w perspektywie długoterminowej.
Przy umowie o pracę należy skierować się ku art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody ze stosunku pracy stanowią wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne. Może to być również wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty. Natomiast zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o PIT wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami bądź prawami. Czyli obliczając zaliczkę na podatek dochodowy do wynagrodzenia wypłacanego w środkach pieniężnych wystarczy doliczyć wynagrodzenie, które otrzymałeś w kryptowalucie. Więcej jednak na ten temat dowiesz się w moim kolejnym materiale!
Zastosowanie kryptoaktywów w tej formie to rozwiązanie popularne w innych częściach świata. Przykładem może być USA czy nawet Australia. W Polsce jednak na ten moment ten temat nie jest tak popularny jak za oceanem. Jeśli masz wątpliwości w tej kwestii – skontaktuj się ze mną! Doradzę Ci odnośnie rozliczenia się ze swoich zobowiązań, a także odpowiem na wszelkie pytania! Zapraszam do kontaktu!
Autor: Maciej Grzegorczyk