Wielu klientów zwraca się do mnie z zapytaniem: czy przy działalności związanej z rynkiem kryptowalut konieczna jest Mała instytucja płatnicza (MIP)? Rozwiązanie jest preferowane często przez przedsiębiorców, którzy są zainteresowani świadczeniem usług płatniczych lub hybrydowo. Przykładem będzie chociażby pośrednictwo w wykonywaniu transferów pieniężnych czy deponowanie kapitału. Tutaj jednak warto się zastanowić nad tym, czy uzyskanie statusu MIP jest niezbędne dla biznesów związanych z walutami wirtualnymi. Czym jest Mała instytucja płatnicza? Czy przy kryptowalutach jest ona wymagana? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
W dużym uproszczeniu Mała instytucja płatnicza to rozwiązanie, które jest skutkiem wdrożenia dyrektywy PSD2 w Polsce. Pozwala ona na prowadzenie działalności związanej ze świadczeniem usług płatniczych w mniejszym rozmiarze niż Krajowa instytucja płatnicza (KIP). MIP nie wymaga uzyskania zezwolenia KNF, ale posiada przez to pewne ograniczenia w postaci wolumenu transakcji średniomiesięcznie do 1 500 000 EUR bądź limitu dla każdego pojedynczego użytkownika w wysokości 2 tys. EUR na jego rachunkach płatniczych.
Więcej informacji znajdziesz na moim kanale – Kryptoprawo (opis po kliknięciu)
Zgodnie z art. 117q Ustawy o usługach płatniczych w przypadku przekroczenia limitów Małej instytucji Płatniczej w terminie do 30 dni trzeba dostosować wymiar działalności do limitów określonych w art. 117f tego samego dokumentu. Uproszczono wymogi formalne przy samej rejestracji i oprócz tego status Małej instytucji płatniczej może uzyskać osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną.
Najprawdopodobniej nie. Status instytucji płatniczej jest niezbędny, kiedy świadczysz usługi płatnicze. Taką usługą m.in. jest depozyt, czyli jeśli klient deponuje u Ciebie środki. Wtedy musisz posiadać zezwolenie np. w postaci MIP. Ponadto jeśli przekraczasz wspomniane wcześniej limity to konieczne jest posiadanie statusu KIP. Czy w przypadku np. kantorów kryptowalut trzeba być Małą instytucją płatniczą? Nie, gdyż wymieniasz kapitał na waluty wirtualne od razu i nie przetrzymujesz środków klienta. Kantory kryptowalut najczęściej jasno określają, że nie świadczą żadnych usług płatniczych, przez co nie muszą ubiegać się o otrzymanie statusu MIP lub tym bardziej KIP.
Wyjątkiem byłaby sytuacja świadczenia usługi przekazu płatniczego, czyli jeśli przyjmujesz kryptowaluty bądź środki fiducjarne, zamieniasz je i przesyłasz do podmiotu trzeciego, nie w sposób bezpośredni do klienta – wtedy będą to usługi płatnicze wchodzące w zakres MIP. Ponadto giełdy kryptowalut, które operują walutami FIAT, mogą potrzebować statusu Małej instytucji płatniczej i spółki operacyjnej.
Tutaj warto wskazać, że pytanie związane koniecznością posiadania statusu MIP wynika z tego, że ma ona możliwość prowadzenia tzw. działalności hybrydowej. Mała instytucja płatnicza może świadczyć równocześnie usługi niefinansowe. W standardowym zakresie usług płatniczych znajdują się jednak w szczególności:
Masz wątpliwości w tym zakresie lub pytania odnoszące się do Twojej działalności? W takim przypadku skontaktuj się ze mną! Omówimy wszelkie szczegóły związane z Twoją firmą i sprawdzimy, czy status MIP będzie dla Ciebie istotny. Napisz do mnie i umówmy się na spotkanie. Zapraszam do kontaktu!
Autor: Maciej Grzegorczyk