W ostatnim czasie wielu moich klientów pyta mnie o PKD dla kantoru kryptowalut w związku z niedawnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Zgodnie z jego treścią NSA zakwalifikował obrót kryptowalutami za pośrednictwem Internetu jako pozostałe pośrednictwo pieniężne. Co to oznacza w praktyce? Wyłącza to m.in. te usługi z możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jaki zatem kod PKD wybrać dla kantoru kryptowalut i dlaczego? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
W poprzednich materiałach wskazywałem, że według mnie kod PKD dla kantoru kryptowalut w stosunku do decyzji NSA powinien być inny. W mailach, które dostaję od moich klientów każdorazowo tłumaczę, dlaczego NSA podtrzymał stanowisko WSA i twierdzi, że obrót kryptowalutami za pośrednictwem internetu jest klasyfikowany jako pozostałe pośrednictwo pieniężne. Wobec tego dlaczego uważam, że NSA podjęło niewłaściwą decyzję? W moim przekonaniu może być to niesłuszne stanowisko, ale wyłącznie na czas obecny. Sprawa, którą rozpatrywało NSA miała miejsce w 2017 roku. W tamtym czasie nie obowiązywały regulacje dotyczące kryptowalut, a także nie istniała definicja waluty wirtualnej w ustawie AML. Natomiast obecnie ta definicja występuje. Zdefiniowana została również działalność usługowa w zakresie wymiany walut wirtualnych. W związku z tymi okolicznościami moim zdaniem jest to właśnie działalność kantorów kryptowalutowych.
NSA wyjaśnia również kwestię związaną z kodem PKD dla kantorów kryptowalut. Zgodnie z treścią dokumentu PKD 66.12 Z obejmuje działalności maklerską związaną z rynkiem papierów wartościowych i towarów giełdowych. Pozostałe pośrednictwo pieniężne dotyczy głównie pieniędzy i pośrednictwa w tym zakresie. Natomiast Ty jako przedsiębiorca dokonujesz wymiany walut. Z uwagi na to wciąż podtrzymuje swoje uprzednie stanowisko, że mimo wyroku NSA, które dotyczy 2017 roku – kantory kryptowalut powinny używać wcześniej wspomnianego kodu PKD.
Z mojego punktu widzenia nie jest to zbytnio problematyczna kwestia. PKD ma mimo wszystko głównie znaczenie statystyczne, a kluczowa jest realnie wykonywana przez Ciebie działalność. Istnieje możliwość zastosowania obu kodów PKD jednocześnie. Niestety w jednym, jak i drugim przypadku – banki mogą dopytywać o charakter prowadzonej działalności finansowej. Przykładowo może być to pytanie dotyczące tego, czy w Twoim przedsiębiorstwie będzie dochodzić do wymiany walut wirtualnych. Może wynikać to z faktu, że dana instytucja bankowa nie wyraża chęci otwierania rachunków bankowych dla kantorów kryptowalut.
W ostatnich kilku miesiącach kwestie związane z kantorami kryptowalut to bardzo często podejmowany temat. Moim klientom, tak jak wcześniej wspomniałem – polecam zastosowanie kodu PKD 66.12 Z. W drugiej kolejności wybór może paść na pozostałe pośrednictwo pieniężne. Odpowiednio wyznaczony kod PKD może w przyszłości przykładowo pomóc Ci w staraniach o uzyskanie określonych dotacji lub wykazać prowadzenie działalności na danym polu. Każde przedsiębiorstwo jest inne, dlatego do sprawy należy podejść w sposób indywidualny. Masz pytania w tym zakresie? – skontaktuj się ze mną! Umówimy spotkanie, a ja zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu!
Autor: Maciej Grzegorczyk