Przedsiębiorcy od zawsze martwią się o kwestie kontroli ze strony organów podatkowych. Nawet jeśli firma dba o transparentność oraz wypełnia swoje zobowiązania to nadal istnieje obawa o pytania, które może zadać Urząd Skarbowy. Nigdy nie wiesz w końcu o co zapytają, prawda? W tym artykule skupimy się jednak na szerszym aspekcie kontroli. Mianowicie nie tylko Urzędy Skarbowe są uprawnione do weryfikacji, gdyż nie tylko podatki w końcu są sprawdzane. Niejednokrotnie, jeśli chodzi kryptowaluty – AML oraz procedury są na celowniku organów. Tutaj z kolei poza Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, uprawnienia posiadają również Urzędy Celno-Skarbowe (UCS) i tutaj pojawia się więcej problemów. Od końcówki 2023 r. jako instytucja obowiązana najpewniej jesteś zobligowany do tzw. raportowania kwartalnego. Jeśli jeszcze nie wiesz o co chodzi, to właśnie w tym wpisie poznasz kilka kluczowych szczegółów.
Wedle jednego z moich wcześniejszych wpisów, w 2022 r. przeprowadzono 18 120 kontroli podatkowych i 4 033 kontrole celno-skarbowe. Czemu akurat tyle i z czego wynika różnica? Liczba kontroli to rezultat liczby urzędów. Urzędów Skarbowych jest około 500, a Celno-Skarbowych tylko 50. W 2022 r. tylko 4 z kontroli celno-skarbowych przeprowadzonych przez naczelników urzędów celno-skarbowych dotyczyły walut wirtualnych i kryptowalut. Uważam jednak, że ostatnia statystyka jest nie do końca wiarygodna. Odnotowaliśmy znacznie więcej kontroli u naszych klientów niż wskazano w zestawieniu.
Co do zasady to Urzędy Celno-Skarbowe są tym, czego należy się obawiać. Dosłownie i w przenośni. Te jednostki są bardziej wyspecjalizowane. Kontrole z Urzędu Skarbowego kończą się protokołem, do którego wnosić można zastrzeżenia. Natomiast po czynnościach wykonywanych przez UCS wydawany jest Wynik kontroli, do którego nie wnosi się zastrzeżeń. Trzeba jednak mieć na uwadze, że Urzędy Celno-Skarbowe wykonują także czynności będące w uprawnieniach GIIF i sprawdzają procedury AML. Oznacza to, że podstawa kontroli może być w tym wypadku nieco odmienna. Na pewno w trakcie takiej kontroli zadawane są pytania o sposób przeprowadzania transakcji, czy klienci są sprawdzani na listach sankcyjnych, a także jak kantor weryfikuje transakcje powyżej 15 tys. EUR i poniżej 1 tys. EUR.
Raportowanie kwartalne do GIIF (Generalny Inspektor Informacji Finansowej) wprowadzone w 2023 roku to obowiązek nałożony na instytucje obowiązane (np. banki, instytucje finansowe, kantory kryptowalut, pośrednicy nieruchomości) do regularnego przekazywania informacji o podejrzanych transakcjach oraz innych działaniach związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Stanowi więc po części rolę kontroli, jednak w kwestii AML oraz transakcji wykonywanych przez dany podmiot podporządkowany temu obowiązkowi. W zasadzie jest to zestaw pytań, na które trzeba odpowiedzieć raz na kwartał. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule pod tym linkiem. W tym wpisie znajdziesz też odnośnik do listy z pytaniami z formularza.
Pytania zostały opracowane w wersji UX, która upraszcza tworzenie raportu. Po udzieleniu odpowiedzi na jedno pytanie, pojawiają się kolejne, zależne od wybranych wcześniej opcji. Formularz podzielony jest na sześć głównych sekcji:
Niestety formularz w przypadku kantoru kryptowalut jest jednym bardziej rozbudowanych. Stanowi to pewien problem dla mniejszych kantorów, które zatrudniają niewielką liczbę pracowników. Trudno jest wydzielić w takim wypadku dodatkowy czas oraz zasoby na odpowiadanie na zapytania z formularza. Szczególnie, że można to robić wyłącznie we wskazanych godzinach, a potem system po prostu nie działa.
W takim wypadku proponuję, żebyś napisał do mnie maila. Poza możliwymi wskazówkami co do kontroli, możemy również wspierać Cię w jej trakcie. Niejednokrotnie pomagamy w odpowiedzi na zapytania kierowane przez Urzędy Skarbowe i Celno-Skarbowe. Możesz dzięki temu zyskać pewność, że odpowiesz na wszystko w sposób możliwie najbardziej transparentny. Dodatkowo możemy też wesprzeć Cię, jeśli chodzi o wypełnianie formularza w raporcie kwartalnym. Niestety jest on uciążliwy, a system funkcjonuje jedynie w określonych godzinach.
Autor: Maciej Grzegorczyk