Kryptowaluty to bez wątpienia istotna część rynku finansowego. Od dłuższego czasu stanowią przedmiot zainteresowania przedsiębiorców, a także wielu osób w ramach handlu P2P. Na ten moment jedną z bardziej preferowanych form prowadzenia działalności związanej z walutami wirtualnymi, stanowią kantory kryptowalut. Jeśli rozważasz podjęcie biznesu w tej postaci – w tym artykule znajdziesz wskazówki od czego zacząć. Na co zwrócić szczególną uwagę z perspektywy założenia kantoru kryptowalut? Więcej na ten temat dowiesz się właśnie tutaj.
W pierwszej kolejności należy założyć firmę i przejść szkolenie wdrażające w tematykę kryptowalut. Przy następnych krokach niezbędne stanie się potwierdzenie Twojej wiedzy lub doświadczenia w sposób udokumentowany. Przykładem będzie certyfikat, który możesz uzyskać dzięki m.in. szkoleniu KryptoAML, czyli dwuczęściowemu szkoleniu w formie wideo, które przygotowałem na podstawie doświadczeń moich klientów. W teorii kolejny krok to wpis do Rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych, jednak pod żadnym pozorem nie rób tego w tym momencie. Niestety instytucje bankowe nie są przychylne otwieraniu rachunków dla przedsiębiorców z branży krypto, o czym przeczytaj nieco w artykule pod tym linkiem. Jeśli masz już modelową działalność np. w formie jednoosobowej – najpierw zgłaszasz się do banku i zakładasz konto.
Banki nie otwierają kont dla firm zajmujących się kryptowalutami, a w tym kantorów. W takim razie jak założyć rachunek? Załóżmy, że masz już działalność – zanim dokonasz wpisu do Rejestru, musisz otworzyć jak najwięcej kont i nie powinieneś wspomnieć ani słowem o tym, że będziesz zajmować się walutami wirtualnymi. Idziesz do banku i zgodnie z prawdą mówisz o swojej koncepcji biznesowej, czyli np. prowadzeniu sklepu internetowego, świadczeniu usług programistycznych. Więcej pomysłów w tym zakresie znajdziesz w liście w artykule pod tym linkiem. Niestety najprawdopodobniej zostaniesz zobligowany do podpisania oświadczenia, że nie będziesz zajmował się kryptowalutami. Bank może wymagać czegoś takiego, ale z drugiej strony wynika to z dość monopolistycznego podejścia do charakteru tego typu usług na rynku. Tutaj warto zaznaczyć, że nawet jeśli złamiesz obowiązek wynikający z tego oświadczenia, to nic się nie stanie. Twój rachunek po prostu zostanie wypowiedziany.
Teraz możesz wpisać się do Rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych. Kilka wskazówek w tym zakresie znajdziesz w moim wcześniejszym wpisie pod tym linkiem. Dopiero po uzyskaniu wpisu możesz zacząć wykonywać transakcje związane z kryptowalutami. Osobną kwestią jest oczywiście posiadanie odpowiedniej dokumentacji AML. Jeśli jeszcze jej nie posiadasz, napisz do mnie wiadomość na maila. Uzyskasz ode mnie kompleksową obsługę, dopasowaną indywidualnie do Twoich potrzeb.
Proponuję więc skontaktować się ze mną mailowo. Zaznaczam, że najważniejszym krokiem przy zakładaniu kantoru kryptowalut jest to, aby przed wpisem do rejestru mieć otwarte rachunki w bankach. Niestety po jego uzyskaniu może być to mocno utrudnione, a korzystanie z instytucji płatniczych pozostaje równoznaczne z wyższymi kosztami transakcji. Jeśli masz pytania dotyczące kantorów kryptowalut i prowadzenia działalności związanej z walutami wirtualnymi – zapraszam do kontaktu.
Autor: Maciej Grzegorczyk