Waluty wirtualne to obecnie nowo wchodzący standard w przypadku płatności elektronicznych. Na pewno przestał być już ciekawostką, ale nie jest jeszcze tak powszechny jak m.in. Blik. Chociaż przechodzi podobną drogę w tym zakresie. Zapłata kryptowalutami polega na użyciu cyfrowej waluty, takiej jak Bitcoin, Ethereum czy Litecoin, do realizacji transakcji handlowych, zamiast tradycyjnych walut FIAT. Proces ten jest zbliżony do zapłaty elektronicznej przy użyciu kart płatniczych lub przelewów, jednak odbywa się za pomocą technologii blockchain. Różni się też technicznie od płatności z pomocą instytucji bankowej. Nie ten temat chcę jednak poruszyć w tym artykule. Tematem przewodnim jest bowiem zapłata kryptowalutami za nieruchomości. Dowiedz się więcej w tym zakresie właśnie tutaj.
Aby dokonać zapłaty kryptowalutą, zarówno osoba dokonująca płatności, jak i odbiorca muszą posiadać portfele kryptowalutowe. Portfel to aplikacja lub urządzenie (w przypadku tzw. cold wallet czyli w uproszczeniu dysku pamięci), które przechowuje klucze prywatne i publiczne niezbędne do zarządzania kryptowalutami. Pozwala on w zasadzie wysyłać i odbierać środki. Portfel generuje specjalny adres w postaci ciągu znaków, który identyfikuje użytkownika w sieci blockchain. Transakcja polega na przesłaniu określonej ilości kryptowaluty z portfela nadawcy do portfela odbiorcy. Nadawca inicjuje płatność, wprowadzając adres portfela odbiorcy oraz kwotę do zapłaty.
Następnie po zainicjowaniu transakcji, informacje o niej są przesyłane do sieci blockchain, gdzie węzły czyli komputery obsługujące sieć, weryfikują poprawność transakcji. W przypadku większości kryptowalut proces ten wymaga potwierdzeń ze strony kilku węzłów w sieci (tzw. miners w przypadku Bitcoin) za pomocą mechanizmu konsensusu, np. Proof of Work (PoW) lub Proof of Stake (PoS). Kiedy transakcja zostanie potwierdzona przez wystarczającą liczbę komputerów operujących w ramach sieci, ta jest zapisywana w publicznej księdze (blockchain). Po zakończeniu tego procesu odbiorca kryptowaluty widzi środki w swoim portfelu, a transakcja jest uznawana za zakończoną. Jeśli natomiast zastanawiasz się, jak wypłata w kryptowalutach jest normowana w prawie polskim – więcej dowiesz się pod tym linkiem.
Tutaj można wymienić kilka atutów, jeśli chodzi o zapłatę krypto. Na pewno będzie to: szybkość, niskie koszty, anonimowość (do czasu wejścia MiCA oraz TFR), a także brak pośredników. Transakcje międzynarodowe mogą być realizowane znacznie szybciej niż tradycyjne przelewy bankowe, czasami nawet w ciągu kilku minut, niezależnie od strefy geograficznej. Opłaty za transakcje kryptowalutowe są też zazwyczaj niższe niż w przypadku przelewów międzynarodowych czy opłat za karty płatnicze, choć mogą się różnić w zależności od rodzaju krypto. Transakcje nie wymagają też pośredników, takich jak banki, co eliminuje ryzyko związane z działalnością tych instytucji i zapewnia większą niezależność finansową.
Ten temat stanowi przedmiot licznych zapytań ze strony klientów. Pod względem podatkowym konieczne jest uregulowanie innych zobowiązań, co zresztą określone jest w przepisach Ustawy PIT oraz Ustawy CIT. Wygenerowany zostaje przychód na zyskach kapitałowych. Tutaj konkretne pytanie dotyczyło m.in. zakupu nieruchomości w Gruzji za kryptowaluty i tego czy skarbówka dowie się o nabyciu jej na terenie tego kraju. Na ten moment można domniemać, że raczej nie – wymiana informacji podatkowych dotychczas była raczej uboga. Faktem jednak jest to, że brak wykazania tego w ramach PIT będzie rodziło konsekwencje podatkowe, jak i nawet karno-skarbowe.
To zależy za co, w jaki sposób i w jakim celu. Ceny kryptowalut mogą być bardzo niestabilne, co oznacza, że wartość zapłaty może szybko się zmieniać. Tak samo w większości przypadków transakcje kryptowalutowe są nieodwracalne – jeśli środki zostaną wysłane na niewłaściwy adres, odzyskanie ich jest praktycznie niemożliwe. Oznacza to, że tracisz kapitał bezpowrotnie. Nadal jednak zauważalny jest trend, że coraz więcej firm, zarówno dużych, jak i małych, zaczyna akceptować kryptowaluty jako formę płatności. Na przykład, niektóre sklepy internetowe, platformy cyfrowe (np. Tesla, Overstock) oraz sieci restauracji umożliwiają klientom dokonywanie płatności za pomocą Bitcoin czy innych kryptowalut.
Na ten moment, jeśli masz wątpliwości w odniesieniu do płatności standardowych, jak i konkretnie – za nieruchomość, napisz do mnie. Odpowiem na Twoje pytania i postaram się zasugerować możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie.
Autor: Maciej Grzegorczyk