Blokada konta to często poruszany przeze mnie temat. Poszczególne aspekty tego zagadnienia znalazły swoje odzwierciedlenie w wielu wpisach opublikowanych w ramach kryptoprawo. Poświęcam dużo uwagi tej kwestii, ponieważ stale pojawiają się nowe szczegóły dotyczące blokady rachunków bankowych. Z kolei każdy warto omówić. Poprzedni artykuł znajdziesz w artykule pod tym linkiem. Nadal uważam, że w przypadku blokady związanej z transakcjami kryptowalutowymi należy złożyć zażalenie. Moje stanowisko w tej sprawie tym bardziej nie uległo zmianie, ponieważ obecnie składamy je, stosując korzystną, nową argumentację. Na czym ona polega? Co zrobić w przypadku blokady konta w związku z działalnością obejmującą kryptowaluty? Dowiedz się więcej w tym zakresie – właśnie tutaj.
Dotąd skuteczność zażaleń zapewniała pozytywny rezultat w ograniczonej liczbie przypadków. Zazwyczaj sąd je odrzucał. Niemniej jednak, pierwsze zażalenie miało zupełnie inną funkcję w sprawie. Pozwalało na przedstawienie stanu faktycznego z Twojej perspektywy i ograniczenie prawdopodobieństwa przepadku na rzecz osoby pokrzywdzonej. Dodatkowo jak najbardziej, pierwsze zażalenie mogło zostać pozytywnie rozpatrzone. Niejednokrotnie na podstawie art. 230 k.p.k. dokonywano zwrotu zatrzymanej rzeczy, czyli w tym przypadku pieniędzy. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule pod tym linkiem.
Do tej pory jedynie część zażaleń była skuteczna. Obecnie jednak stosujemy zupełnie nowy rodzaj argumentacji, który okazuje się zdecydowanie bardziej korzystny dla przedsiębiorców z branży. Polega on na tym, że przedstawiamy jako przedmiot przestępstwa nie środki pieniężne na Twoim rachunku bankowym, a kryptowaluty. Dodatkowo w ramach argumentacji należy wskazać, że jako instytucja obowiązana kantor kryptowalutowy precyzyjnie trzymał się swojej procedury AML i zastosował również wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego. Warto w tej kwestii zapoznać się z moim materiałem na temat prewencji przy blokadach rachunków bankowych – sprawdź szczegóły w tym linku.
Dotąd często blokady trwały do samego końca i rzadko były uchylane wcześniej. W ostatnim czasie odnotowaliśmy jednak znaczny odsetek blokad rachunków bankowych, które są uchylane. Wynika to m.in. z zastosowania nowej argumentacji, które przykład znajdziesz na poniższym postanowieniu Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia:
Nie oznacza to, że szansa na pozytywne rozpatrzenie postanowienia jest zawsze 100%. Każdy organ ma zupełnie inne poglądy na temat branży kryptowalutowej, a także spraw dotyczących oszustw na walutach wirtualnych. Na ten moment linia orzecznicza w tym zakresie nadal się kształtuje. Zauważamy jednak, że nasze działania mają znaczący, pozytywny wpływ na kierunek, w którym się rozwija. W zakresie bieżących blokad istotne jest, aby w ocenie sądu na podstawie zgromadzonego dotychczas materiału dowodowego stwierdzono brak podstaw do uznania, że środki zgromadzone na rachunku skarżącego pochodzą z przestępstwa. Właśnie to na celu ma wskazanie kryptowalut jako przedmiotu. W tym stanie faktycznym dodatkowo prokurator w zaskarżonym postanowieniu nie wskazał żadnych dowodów dających podstawy, że pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym są związane ze sprawą.
W takim wypadku proponuję, abyś skontaktował się ze mną mailowo. Prowadzę regularną współpracę z kantorami kryptowalut, a także przedsiębiorcami z branży walut wirtualnych. Blokady rachunków bankowych to problem, który pojawia się regularnie. Warto w tym aspekcie nie tylko odpowiednio przygotować się na taką możliwość z pomocą odpowiednio opracowanych procedur AML i prewencji, ale również – na bieżąco reagować na sytuacje, które mogą pojawić się w trakcie działalności. Jeśli masz pytania lub wątpliwości w tym zakresie, zapraszam do kontaktu.
Autor: Maciej Grzegorczyk