Na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) znajduje się tzw. lista ostrzeżeń publicznych. Każdy rodzaj inwestycji jest obarczony pewnym ryzykiem, jednak niektóre podmioty rynku finansowego dodatkowo pozostają objęte szczególną uwagą ze względu na np. zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dzięki czarnej liście konsument może w teorii zweryfikować dany projekt, a także ocenić w pewnym stopniu czy jego inwestycja np. nie przepadnie. Czego można dowiedzieć się z listy ostrzeżeń publicznych KNF? W jaki sposób czarna lista odnosi się do tokenizacji? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
Głównym zadaniem KNF jest sprawowanie kontroli nad rynkiem finansowy w Polsce. Ponadto pobocznym celem jest również edukacja społeczeństwa, a także pełnić nadzór bankowy. Komisja Nadzoru Finansowego odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa w sektorze finansowym. Celem KNF jest również realizowanie funkcji informacyjnej, czego efekt stanowi lista ostrzeżeń publicznych. W przypadku, gdy Komisja Nadzoru Finansowego składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, dodaje równocześnie podmiot związany z tą sytuacją na czarną listę w aspekcie ostrzeżenia. Dzięki temu konsumenci, jak i szerokie spektrum podmiotów rynku finansowego może zweryfikować daną platformę czy też potencjalnego kontrahenta pod kątem podejrzanej działalności.
Poza podmiotami podejrzanymi o popełnienie przestępstwa, na liście ostrzeżeń mogą znaleźć się takie, które nie są nadzorowane przez KNF. Wystarczy, że wpisują się one w katalog podejrzany o złamanie zasad wynikających z art. 6b. ust. 1 Ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Prokurator w tym zakresie ma za zadanie informować KNF o tym, że toczy się postępowanie przygotowawcze w danej sprawie.
Więcej informacji znajdziesz na moim kanale – Kryptoprawo (opis po kliknięciu)
Poszczególne pozycje z listy z czasem mogą zostać z niej usunięte. Wystarczy, że nastąpi prawomocna odmowa wszczęcia postępowania przygotowawczego, jego umorzenie bądź sąd wyda wyrok, który zakończy postępowanie karne lub umorzy je. Tutaj jednak trzeba wskazać, że to podmiot z listy musi ubiegać się o wykreślenie go z KNF. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek, gdyż z urzędu Komisja Nadzoru Finansowego usuwa takie informacje dopiero po 10 latach od dnia złożenia zawiadomienia.
Pierwszym pytaniem, które warto zadać w tym zakresie jest – czy KNF zajmuje się tematem tokenizacji? Niekoniecznie. Komisja Nadzoru Finansowego w praktyce zamieszcza na czarnej liście głównie projekty kryptowalutowe związane z usługami płatniczymi. W związku z tym można na niej znaleźć podmioty, takie jak Amber Gold czy też np. znana w ostatnich latach w Polsce giełda z branży krypto czyli Good Investments LTD.
Tokenizacja jednak nie znajduje się pod jakimkolwiek szczególnym nadzorem ze strony KNF. Trafienie na czarną listę nie oznacza, że prowadzenie biznesu na rynku polskim staje się niemożliwe. Nie działa to w ten sposób chyba, że działalność jest zabroniona na terenie kraju lub został zastosowany odpowiedni środek prawny. Wszystko w tym aspekcie zależy jednak od jaka decyzja lub wyrok zostanie wydany w stosunku do Twojego projektu.
Z mojego doświadczenia wpisy na czarną listę nie zdarzają się w przypadku tokenizacji. Znacznie większym zagrożenie stanowi ostrzeżenie konsumenckie z art. 73a ustawy UOKiK, wydawane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W głównej mierze lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera pozycje związane z bardziej tradycyjnymi przedsiębiorstwami, z innych przedmiotów działalności.
W takim wypadku warto podejść do Twojej koncepcji w sposób indywidualny. Każdy token w swoim przeznaczeniu będzie nieco inny i przez to może wyróżnić się innymi cechami użytkowymi. Wpłynie to natomiast istotnie na jego późniejszą klasyfikację z perspektywy prawa. Jeśli masz wątpliwości w kwestii tokenizacji, wyboru jurysdykcji lub zakresie przepisów – skontaktuj się ze mną. Odpowiem na Twoje pytania i doradzę Ci w formalnościach. Zapraszam do kontaktu!
Autor: Maciej Grzegorczyk