Binance Simple Earn to popularna platforma inwestycyjna, która umożliwia użytkownikom zarabianie pasywnych dochodów z kryptowalut. Sytuacja wygląda nieco podobnie, jak w przypadku stakingu, którego omówieniem zająłem się w artykule pod tym linkiem. Całość polega m.in. na zdobywaniu codziennych nagród poprzez deponowanie kryptoaktywów. Zasadniczo jest atrakcyjne rozwiązanie dla osób posiadających waluty wirtualne, które chcą wykorzystać dotychczas zgromadzone środki do generowania dodatkowych zysków. Jednak wraz z pojawieniem się takiej możliwości, wielu przedsiębiorców zastanawia się nad sposobem, w jaki należy rozliczyć tego rodzaju dochody. Jak prawidłowo opodatkować zyski osiągnięte za pośrednictwem Binance Simple Earn? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
Jednym z dogodnych rozwiązań w tej kwestii dla osób prowadzących działalność w branży kryptowalut byłoby rozliczenie Binance Simple Earn w momencie sprzedaży aktywów, czyli w chwili zamiany tokenów na waluty FIAT. Jednak z perspektywy podatkowej nie jest to prawidłowe podejście. Co prawda istnieje teoretyczna możliwość, aby opodatkować w tym przypadku dochód do 200 zł na zwolnieniu z podatku, ale w mojej opinii żaden Urząd Skarbowy tego nie zaakceptuje.
Biorąc pod uwagę dotychczas wydawane w tym zakresie interpretacje podatkowe, które w pewnym stopniu są podobne do tych odnośnie stakingu – jeśli dostajesz kryptoaktywa w ramach Binance Simple Earn, wówczas wartość otrzymanych krypto powinieneś opodatkować. Mowa tutaj m.in. nie o rozliczeniu na zyskach kapitałowych tylko jako przychód z praw majątkowych. Przykładowo załóżmy, że dostałeś małą ilość Ethereum. Zważywszy na to, w konsekwencji zostajesz od razu zobowiązany do uiszczenia obowiązku podatkowego, mimo że wcale nie zamieniłeś tej kryptowaluty na walutę FIAT. W dalszej kolejności, jeśli dokonasz sprzedaży wspomnianego Ethera, to na PIT-38, czyli na zyskach kapitałowych będzie znajdowała się finalna wysokość Twojego przychodu. Natomiast wartość wcześniej otrzymanych walut wirtualnych jest Twoim kosztem. W ogólnym uproszczeniu oznacza to, że zyski kapitałowe zostaną wyzerowane pod względem podatkowym. Jednak z uwagi na zasady ogólne, czyli z przychodu z praw majątkowych powinieneś zapłacić podatek, posługując się 12% lub 32% stawką według skali podatkowej.
Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest rozliczyć się z obowiązku podatkowego powstałego przy sprzedaży kryptowalut w ustawowo określonym terminie. Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami zeznanie podatkowe należy przedłożyć do Urzędu Skarbowego najpóźniej do 30 kwietnia kolejnego roku za rok poprzedni. W 2023 termin ten wyjątkowo upłynął 2 maja.
W takiej sytuacji zachęcam do skontaktowania się drogą mailową. Ze względu na zmienność kursów, różnorodność platform handlowych i zawiłość przepisów podatkowych prawidłowe rozliczenie się z handlu kryptowalutami może budzić uzasadnione wątpliwości. Obecnie prowadzimy regularną współpracę księgową z kantorami kryptowalut oraz przedsiębiorcami z sektora walut wirtualnych. Wobec tego umówimy spotkanie, a ja postaram się dobrać odpowiednie rozwiązanie dla potrzeb Twojego biznesu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania w tym zakresie – zapraszam do kontaktu.
Autor: Maciej Grzegorczyk