Na przestrzeni ostatniego czasu otrzymałem znaczną liczbę zapytań związanych z głównym tematem tego wpisu. Pojawiło się wiele wątpliwości odnośnie tego czy można robić transakcje kryptowalutowe z osobami pochodzącymi z Białorusi. Na ten moment kraj ten nie został umieszczony na tzw. “czarnej liście” Financial Action Task Force (FATF), jednak nie można otrzymywać od Białorusinów depozytów przekraczających kwotę 100 tys. EUR. W aspekcie tego ograniczenia występuje jednak kilka istotnych szczegółów. Na co zwrócić uwagę, jeśli planujesz transakcję z obywatelami Białorusi? Dowiedz się więcej w tym zakresie, właśnie w tym artykule.
W ramach jurysdykcji międzynarodowej funkcjonuje grupa specjalna do spraw AML i jest to wspomniany powyżej FATF. Financial Action Task Force nie zabrania wykonywania operacji z obywatelami Białorusi. W kwestii wymienionego ograniczenia depozytów powyżej 100 tys. EUR od obywateli Białorusi, osób zamieszkujących na Białorusi lub podmiotów mających siedzibę na Białorusi – co do zasady transakcje kryptowalutowe nie są depozytami, a także rzadko zdarza się wymiana na tak wysokie kwoty.
Warto od początku klasyfikować na poziomie wysokim wymianę z Białorusinami na karcie oceny ryzyka. Oznacza to, że istnieje w tym wypadku możliwość zastosowania wzmożonych środków bezpieczeństwa finansowego. Z mojej strony jest to jedynie sugestia, jednak w praktyce może okazać się słuszna. Wzmożone środki polegają na zastosowaniu kroków, które zwiększą bezpieczeństwo z perspektywy transakcji. Wymagaj dodatkowego dokumentu od osoby, z którą przeprowadzasz wymianę. Dla przykładu otrzymujesz podstawowo paszport od osoby z Białorusi, ale prosisz jeszcze o np. prawo jazdy.
Oprócz tego warto również ubiegać się o wyciąg z rachunku bankowego za ostatnie 3 miesiące. Ponadto można także przeprowadzić wideokonferencję i wziąć dokument potwierdzający miejsce zamieszkania (proof of residence). W praktyce może to być m.in. opłata za media lub rachunek za prąd, na których będą dane identyfikacyjne czyli imię, nazwisko i adres.
Środki ograniczające UE względem Białorusi stosowane są głównie w odniesieniu do rządu białoruskiego, państwowych instytucji i podmiotów finansowych. Obejmują one w szczególności restrykcje co do dostępu do unijnych rynków kapitałowych, a także zakaz świadczenia usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych na rzecz władz. Unia Europejska przewidziała również zakazy dotyczące Europejskiego Banku Inwestycyjnego w odniesieniu do projektów w sektorze publicznym.
Zagadnieniu oświadczeń PEP (Politically Exposed Persons) poświęciłem osobny artykuł, który znajdziesz pod tym linkiem. Co do zasady instytucje obowiązane nie mają obowiązku odbierać takich oświadczeń od każdego. W przypadku osób z Białorusi wskazuję jednak na konieczność egzekwowania Politically Exposed Persons od każdego, gdyż nie obsługujemy osób PEP z tego kraju. Polecam również przed dokonaniem transakcji sprawdzić czy dany kontrahent nie figuruje na listach sankcyjnych.
Jeśli masz wątpliwości – napisz do mnie maila w tej sprawie. Odpowiem na Twoje pytania i wskażę Ci, jakie rozwiązania będą dla Ciebie możliwie najbardziej korzystne. Doradzę Ci również w ramach środków bezpieczeństwa, które zawsze warto podjąć przy ryzykownych transakcjach kryptowalutowych. Prowadzę stałą obsługę prawną i wsparcie dla przedsiębiorców z branży kryptowalut. Po więcej szczegółów, zapraszam do kontaktu.
Autor: Maciej Grzegorczyk