Blokada konta bankowego może zdarzyć się każdemu przedsiębiorcy działającemu w branży krypto. Jeśli zajmujesz się handlem p2p na Binance lub prowadzisz kantor kryptowalut, to warto zapoznać się z moimi poprzednimi artykułami, które pozwolą Ci przygotować się na taką sytuację. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod tym linkiem. Niestety w ostatnim czasie zmianie uległy przepisy i obecnie blokada środków na rachunku bankowym może trwać dłużej. Ile konkretnie? Dowiedz się właśnie w tym materiale!
Dotąd blokady konta trwały do 3 miesięcy i po upływie tego czasu prokurator mógł wydać postanowienie o przyjęciu dowodów jako dowód rzeczowy. W ten sposób okres ten ulegał przedłużeniu. Obecnie znowelizowany został art. 106a Prawa bankowego i przepis wskazuje na to, że możliwe jest ustanowienie blokady konta bankowego na czas nie dłuższy niż 6 miesięcy.
Kliknij i bądź bieżąco z kryptoprawo.pl – najważniejsze informacje z branży krypto!
Ponadto prokurator może przedłużyć wstrzymanie transakcji lub blokadę środków na rachunku na podstawie dodanego ust. 7a. Oznacza to, że na ten moment Twój kapitał pozostanie poza Twoim zasięgiem przez okres 12 miesięcy i dalsza blokada konta bankowego będzie prowadzona na podstawie Kodeksu postępowania karnego w aspekcie wspomnianego dowodu rzeczowego.
Twój rachunek bankowy może zostać zablokowany, jeśli m.in. sprzedałeś kryptowaluty, które następnie zostały wykorzystane w podejrzanej transakcji. Bank w takim przypadku blokuje Twoje środki i potem w ciągu 72 godzin powinien przekazać zgłoszenie do prokuratury. Niejednokrotnie może zdarzyć się jednak, że zarówno bank, jak i prokuratura przyczynią się do przedłużania takiego stanu rzeczy. Wystarczy, że nie dotrzymują terminów – nie otrzymasz danych prokuratora lub odpowiedniej sygnatury bądź nie dostałeś postanowienia od organu, co opóźnia zdecydowanie możliwość złożenia zażalenia. Na ten temat jednak więcej informacji znajdziesz w moim wcześniejszym materiale.
Tutaj konieczne jest wskazanie Twojego stanowiska w sprawie. Dzięki temu możesz uniknąć przepadku zablokowanych środków na rzecz osoby poszkodowanej wskutek wspomnianej podejrzanej transakcji. Niestety musisz nastawić się na to, że pierwsze zażalenie na blokadę rachunku najprawdopodobniej okaże się nieskuteczne.
Wedle doświadczenia w pracy z moimi klientami jedynie 20% zażaleń na pierwsze postanowienie jest skuteczne. Sytuacja zmienia się jednak w przypadku kolejnego. Na ten moment czas blokady konta został wydłużony, jednak wcześniej gdy Twoje środki zostały już uznane za dowód rzeczowy – skuteczność zażaleń wzrastała statystycznie do nawet 80%.
Niestety jeśli działasz w branży kryptowalut to zawsze istnieje prawdopodobieństwo uczestnictwa w podejrzanej transakcji. Wystarczy, że wymieniłeś środki poszkodowanego na waluty wirtualne lub handlowałeś p2p. Ryzyko otrzymania blokady można jednak zniwelować praktycznie do zera. W tym wypadku mogę zaproponować Ci moją autorską metodę, która pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych formalności i konieczności składania wniosków do banku czy też prokuratury. Umówmy się na spotkanie i doprecyzujmy szczegóły w tym zakresie! Zapraszam do kontaktu!
Autor: Maciej Grzegorczyk