Branża aktywów cyfrowych cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Wynika to z tego, że kryptowaluty są jedną z najbardziej korzystnych alternatyw w stosunku do lokat bankowych i zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem w porównaniu do obligacji. Wiele firm poszukuje również w kryptoaktywach możliwości rozwoju swojego biznesu. Tokenizacja w Polsce i nie tylko to jeden z bardziej uniwersalnych sposobów pozyskiwania kapitału, z którego korzystają nie tylko startupy, ale również większe firmy. Gdzie kryptowaluty mają się jednak lepiej? Czy polskie prawo pozostaje dla nich korzystniejsze niż brytyjskie? Dowiedz się więcej na ten temat w poniższym materiale:
Wszystko zależne jest tak naprawdę od tego ile dana osoba zarobi na kryptowalucie. Zysk jest opodatkowany po zwykłej linii podatkowej: czyli 12,5 tys. funtów jest zwolnione od podatku, po przekroczeniu tego progu konieczna staje się zapłata 20% do 49,5 tys. funtów. Później naliczany jest podatek 40% do 150 tys. funtów, a powyżej tej kwoty podatnik musi odprowadzić nawet 50%.
W przypadku osób obracających aktywami cyfrowymi, przy zyskach powyżej 40 tys. obowiązuje stała stawka podatku na poziomie 19%. W porównaniu do kryptowalut na rynku angielskim rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej korzystne. Mało osób jednak ma świadomość, że w Polsce obowiązuje tzw. danina solidarnościowa. W praktyce powoduje ona, że przy o wartości zysku ponad miliona zł trzeba zapłacić 4% podatku.
Brytyjski odpowiednik KNF od dłuższego czasu zajmuje się regulowaniem w szczególności giełd kryptowalutowych, które muszą podlegać zasadom przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz terroryzmowi. Dodatkowo giełdy kryptowalutowe są coraz częściej poddawane bardzo ścisłym przepisom zapewniającym bezpieczeństwo konsumenta. Nakłada to na giełdy obowiązek informowania m.in. o wszelkich ryzykach. Takie podejście do kryptowalut jest nieco inne niż w Polsce. Władze brytyjskie postrzegają aktywa cyfrowe jako normalną bankowość przyszłościową, która powinna być dodatkowo odpowiednio uregulowana.
W tej sytuacji jedynym korzystnym aspektem takiej sytuacji są niskie podatki. W Polsce nie ma żadnej ustawy dotyczącej kryptowalut czy tokenizacji. Nie ma również definicji kryptowalut ujętych w osobnym akcie prawnym, które zostały ujęte w ustawie dotyczącej przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy jako waluta wirtualna. Dodatkowo w ustawach dotyczących PIT i CIT jest odnośnik w jakiej wysokości płaci się podatki dotyczące kryptowalut. Obecnie innych regulacji po prostu nie ma.
Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od tego w jaki sposób planujemy inwestować w aktywa cyfrowe. Niestety, ale kryptowaluty zostały wielokrotnie napiętnowane ze względu na obecność scamów na rynku, które spowodowały, że wielu inwestorów straciło swoje środki. Tutaj często spotykanym oszustwem są platformy inwestycyjne oferujące pomnożenie kapitału, który zostanie wpłacony na ich konto. Niestety w większości przypadków nie jest możliwe odzyskanie pieniędzy utraconych w ten sposób.
Przede wszystkim trzeba przemyśleć zakup zimnego portfela sprzętowego np. Trezor Wallet lub Ledger Wallet, które zapewniają bezpieczeństwo nabytych kryptoaktywów. Ponadto dobieranie platform inwestycyjnych powinno być niezwykle ostrożne lub nawet w ogóle nie inwestować z ich pomocą. Tutaj często jednym z lepszych wyborów będzie zakup kryptowaluty po niższej cenie, a następnie jest sprzedaż w momencie, w którym będzie to bardziej opłacalne.
Sprawy dotyczące środków utraconych z powodu platform inwestycyjnych, a także problemy dotyczące podatków związanych z kryptowalutami zdarzają się bardzo często. W tym wypadku zawsze warto podjąć się skonsultować. Każdy przypadek jest indywidualny, niezależnie od tego czy np. planujesz rozpocząć kopanie kryptowalut i nie wiesz czy odlicza się VAT od koparek kryptowalutowych, czy też chciałbyś sprawdzić wiarygodność swojej przyszłej inwestycji. Skontaktuj się ze mną! Wspólnie rozpatrzymy wszelkie za i przeciw, a także opracujemy plan działania!
Autor: Maciej Grzegorczyk